Svátek má: Romana

Regiony

Velikost textu:

Vysočina: Před šesti lety napršelo v Šimanově desetkrát víc

Vysočina: Před šesti lety napršelo v Šimanově desetkrát víc

Zatímco milovníci parného počasí si v těchto dnech lebedí blahem, řada profesí je kvůli extrémnímu horku a suchu prakticky bez práce.

Ilustrační foto
6. srpna 2018 - 11:00

Jako například Martin Hejsek oficiální pozorovatel srážek Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na stanici v Šimanově nedaleko Větrného Jeníkova.

Když se má totiž rozpomenout, kdy ve vísce ležící zhruba 640 metrů nad mořem naposledy zapršelo, musí se podívat do svých pečlivě vedených statistik. A protože už začal srpen, má k dispozici za červenec kompletní úhrn srážek.

„Napršelo přesně 10,3 milimetru,“ předesílá. Pro představu. Jeden milimetr srážek znamená litr vody na jeden čtvereční metr. O tom, že letošní červencový srážkový úhrn je v obci tristní, svědčí i statistika ve stejném měsíci před šesti lety.


„Tehdy napršelo za stejné období skoro desetkrát tolik,“ připomíná údaj zaznamenaný v sedmém měsíci roku 2012. „Sekačky na trávu můžeme vystavit tak leda někam do muzea, protože není sekat co,“ glosuje parné počasí při pohledu na zprahlý trávník u sebe na zahradě.   

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)