Svátek má: Izabela

Regiony

Velikost textu:

Vysočina: O Velikonocích odpadly i venkovní akce

Vysočina: O Velikonocích odpadly i venkovní akce

Na velikonoční obřady se do kostelů na Vysočině, stejně jako jinde v zemi, kvůli epidemii dostane jen malá část věřících.

Ilustrační foto
6. dubna 2021 - 11:00

Znovu odpadla slavná žďárská pašijová hra s více než 200 účinkujících i Velkopáteční křížové cesty pod širým nebem konané dřív například v Třebíči a v Havlíčkově Brodě. O Velikonocích přibude on-line přenosů bohoslužeb, které se už v řadě farností staly během posledního roku samozřejmostí.

Podle římskokatolických kněží byly horší loňské Velikonoce, kdy musely zůstat kostelní lavice úplně prázdné. Teď může být v kostelech obsazená alespoň desetina míst k sezení.

V havlíčkobrodském kostele Nanebevzetí Panny Marie je počet účastníků mší omezen na 20. Podle děkana Oldřicha Kučery je zájem mnohonásobně větší. „Byli bychom moc rádi, kdybychom se mohli jako křesťané scházet kolem oltáře v kostelích, které jsou vždycky na svátky plné. Ale teď to prostě nejde, tak to musíme respektovat,“ řekl.

Křížovou cestu v městském parku Budoucnost organizovala mládež na Velký pátek. „Vzhledem k tomu, že pandemická opatření jsou, jaká jsou, jsme to přenechali na soukromých iniciativách,“ řekl Kučera. Lidé si podle webu farnosti na cestu mohou vzít stuhy a kytičku, jimiž ozdobí velký kříž na kopci.

V Třebíči si mohou lidé projít soukromě křížovou cestu během celého velikonočního týdne. Zastavení připomínající události spojené s ukřižováním Ježíše je povedou od komunitního centra Moravia ke Kostelíčku. Léta tam věřící chodili na Velký pátek společně, scházelo se jich i přes 300. „Samozřejmě letos to možné nebude,“ řekl farář Jiří Dobeš z farnosti Třebíč - město.


V kostelech je k dispozici dezinfekce. Kropenky se svěcenou vodou u vstupu jsou suché, aby nehrozilo riziko přenosu infekce. V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku je kvůli tomu v kostele automatický dávkovač svěcené vody.

Zbytky tvrze Ostrov u Záp jsou zajímavým příkladem výstavného sídla pražských měšťanů

Kněží myslí i na to, jak zabránit přenosu infekce třeba při zpovědích. Například v nové zpovědnici, již nechal pro ledečský kostel sv. Petra a Pavla zhotovit na míru tamní děkan Jan Bárta, jsou lidé oddělení od zpovědníka mřížkou s celuloidem a také sklem, s knězem komunikují přes mikrofon.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)