Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Vysočina: Bez uschlých souší je les bezpečnější

Vysočina: Bez uschlých souší je les bezpečnější

S oteplováním planety Země souvisí celá řada jevů. Změna klimatických charakteristik odstartovala kůrovcovou kalamitu, tak jak ji kolem sebe vidíme.

Ilustrační foto
27. října 2021 - 11:00

Dochází k rozpadu smrkových porostů takovým tempem, že část vlastníků lesů není schopna průběžně zpracovávat kůrovcem napadené stromy. ,,V lesích zůstává stát nemalé množství kůrovcových souší, které, kromě jiného, ohrožují návštěvníky lesa. Zvlášť nebezpečné jsou ty ze starších porostů,“ komentoval situaci Lukáš Vlček, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

I přesto, že je v platnosti opatření obecné povahy vydané Ministerstvem zemědělství, které umožňuje odložit zpracování kůrovcových souší do konce roku 2022, není na místě být s odkazem na tuto možnost nedůvodně pasivní. Je třeba využít všechny možnosti a co nejdříve provést nahodilou těžbu. Jednak dojde k zhodnocení dřeva a možnost provést následné zalesnění, zároveň se eliminuje riziko pro vlastníky lesa a další osoby např. v rámci obecného užívání lesů.


„Zvláště dříve vzniklé souše se mohou lámat v kterékoliv části kmene. Stačí k tomu i mírný vítr. Nadcházející zimní období, které přinese námrazy, ledovky či sníh, bude znamenat pro tyto nestabilní stromy zátěž, která povede k jejich lámání, či vyvracení. Je třeba, aby se jak lesní hospodáři, tak i návštěvníci lesa chovali zodpovědně a svým chováním předcházeli nebezpečným situacím,“ upozornil Lukáš Vlček.

Opatření obecné povahy neřešení pouze možnost odložit těžbu kůrovcových souší. V mnoha dalších ohledech reaguje na, pro mnohé vlastníky lesa, obtížnou situaci způsobenou kůrovcovou kalamitou.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: portál Kraje Vysočina)