Svátek má: Roman

Regiony

Velikost textu:

Vodní zákazy kvůli suchu zatím obce na Vysočině nechystají

Vodní zákazy kvůli suchu zatím obce na Vysočině nechystají

Aktuálně se celé Jihlavsko shoduje na jednom - omezte využívání pitné vody pro napouštění bazénu, zalévání zahrad, mytí aut… Je sucho a nevíme, co bude dál.

Ilustrační foto
18. května 2019 - 11:00

O vydání obecného opatření aktuálně uvažuje krajské město. Dle vyjádření mluvčí jihlavské radnice Anety Hrdličkové by se mělo týkat zejména místních částí města, které nejsou napojeny na jihlavský vodovod, ale jsou zásobované z lokálních zdrojů.

„Většina z těchto zdrojů je zvláště v letním období kapacitně nedostačující právě kvůli napouštění bazénů a zalévání zahrad. Vše bude záležet na dalším vývoji počasí a na skutečné spotřebě pitné vody,“ přibližuje Hrdličková.

Upozorňuje, že vedení Jihlavy apeluje na občany, aby si uvědomili možné dopady dlouhodobého sucha na každého z nás. „Restriktivní nařízení by měla být až na posledním místě,“ dodává Hrdličková s tím, že je opravdu na každém z nás odepřít si pohodlí, které skýtá pouhé otočení kohoutku, nepoužívat čím dál vzácnější vodu z vodovodu na napouštění bazénů či mytí aut a zalévat zahrádky pouze vodou dešťovou.


Jihlava je primárně zásobovaná pitnou vodu z Hubenovské vodárenské nádrže. Rezervním zdrojem vody pro Jihlavu je také voda ze soustavy Pístovských rybníků a z vodárenské nádrže v Nové Říši, v případě nutnosti pak je možné čerpat vodu z řeky Jihlavy z odběrného místa v Rantířově.

Na Brtnicku měli v loňském roce problémy s dodávkou pitné vody v obcích Panská Lhota, Střížov a Komárovice. Nyní se pro ně projektuje nový vodovod. K omezení dodávky pitné vody do veřejné rozvodné sítě podle ní v minulosti přistoupeno nebylo. „Doufáme, že tomu tak bude i letos. V současné době provádíme posílení vodních zdrojů,“ sdělila M. Švaříčková.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)