Svátek má: Ferdinand

Regiony

Velikost textu:

Vernisáž výstavy Vcházení do obrazů Josefa Jambora

Vernisáž výstavy Vcházení do obrazů Josefa Jambora

Zveme vás na zahájení výstavy, která doprovází knihu Vcházení do obrazů Josefa Jambora. Jejím autorem je Petr Halas a kolektiv jeho kolegů z Ústavu geoniky …píše se v anotaci článku Horáckého muzea.

Josef Jambor - Milovský rybník
19. září 2022 - 11:00

Autorem knihy Vcházení do obrazů Josefa Jambora je Petr Halas a kolektiv jeho kolegů z Ústavu geoniky Akademie věd. Na výstavě budou k vidění vzácné originály od Josefa Jambora, například obraz Milovský rybník z roku 1957 (na plakátě výstavy). Muzeu jej zapůjčilo město Tišnov, kde jinak visí na radnici.

Vybrané obrazy zachycují krajinu v bezprostředním okolí Nového Města (Horní dvůr, Tři kříže) a v okolí Blatin, kde měl Josef Jambor chalupu. Náplní výstavy je jsou ale především výsledky výzkumu změn krajiny na základě dohledávání reálných předloh krajinomaleb a interpretace změn krajiny s použitím historických fotografií, map nebo literárních pramenů. Nejnápadnějším proměnlivým prvkem krajiny je podle Petra Halase a jeho týmu vegetace, takže změny krajiny interpretují zejména z hlediska změn flóry. Návštěvníka například potěší, že na Kuklíku stále roste kuklík, ale zároveň může být zarmoucen některými nevratnými změnami v oblasti lidové architektury.Výpravnou knihu – fascinující veledílo s bohatou obrazovou přílohou (reprodukce Jamborových obrazů, historické i současné fotografie míst jako jsou Blatiny, Milovy nebo okolí Nového Města, mapy, dokumentace flóry a lidové architektury) – si můžete v rámci výstavy i zakoupit, stejně jako krásné reprodukce Jamborových obrazů v podobě pohlednic formátu A5.

„Na zahájení výstavy ve čtvrtek 22. září v 17 hodin nás autor knihy provede jejím obsahem a můžeme si povídat o krajině Novoměstska a jejích proměnách,"
končí pozvánka Horáckého muzea.

(rp,jihlavskenovinky.cz,foto:horackemuzeum)Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
50%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%