Svátek má: Nora

Regiony

Velikost textu:

Včely bez obydlí. Vandal rozbil kláty, nebylo to poprvé

Včely bez obydlí. Vandal rozbil kláty, nebylo to poprvé

Naučná včelí stezka ve Smrčné na Jihlavsku padla za oběť neznámému vandalovi. Na turisty vyhledávané trase někdo opakovaně poničil repliky starodávných klátů s řezbami.

Řádění vandala ve Smrčné na Jihlavsku.
26. května 2020 - 11:00

Místní obyvatelé jsou rozhořčeni. „Zajímal by mě důvod, proč někdo ničí dílo, sloužící k poznávání přírody,“ kroutí nechápavě hlavou starosta obce Josef Nechvátal. „Stezka je oblíbená. Každoročně tam pořádáme procházky s odborným výkladem. Možná to někomu vadí,“ uvažuje.

Tříapůlkilometrovou stezku, otevřenou v květnu 2017 prezidentem Milošem Zemanem, vybudovali studenti střední Školy ekonomiky a cestovního ruchu Jihlava (ŠECR) ve spolupráci se Smrčnou. Cílem je připomenou a názorně ukázat široké veřejnosti, jak vypadalo včelařství před sto a více lety.

„Projekt plní svůj účel. Registrujeme velký zájem lidí. Chodí po trase, čtou informační tabule, pořizují fotografie,“ říká jednatel ŠECRu Jiří Čada a dodává, že v době koronavirové krize denně výletovaly po trase stovky turistů, včetně rodin s dětmi.

Podle Čady ničitelova agresivita stoupá. Po první opravě prý rozmlátil včelí obydlí ještě více. Naposledy řádil minulou sobotu. „Škoda na majetku, v tomto případě na dřevě, je několik tisíc korun, ale to je vedlejší. Největší tragédie je, že lidé, co se chtějí o historii včelařství něco dozvědět, a pro které jsme to dělali, přijdou na místo a najdou rozbité kláty,“ lituje.


„Za éry mého starostování jsem se s takovým vandalstvím nesetkal. Věřím, že jde o mladickou nerozvážnost a ojedinělý jev, protože normální člověk by něco takového neudělal,“ dodává Nechvátal.

Zřizovatelé stezky se obrátili na policii. „Řekla, abychom tam přivázali rotvajlera. To je od policie hodně hloupá rada, byť myšlená v nadsázce,“ usmívá se hořce Čada.

Obyvatelé Smrčné se rozhodli, že budou včelí stezku hlídat. „Lidé chodí venčit psy po frekventované cestě k Černému rybníku, což je kousek od klátů,“ líčí starosta. Jaký je plán pro případ, že vandal nebude dopaden a ničení nepřestane? „Pravděpodobně bychom přemístili kláty do obce, aby byly na očích,“ uzavírá Jiří Čada.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)