Svátek má: Marián

Regiony

Velikost textu:

Varování: Divokým prasatům hrozí africký mor

Varování: Divokým prasatům hrozí africký mor

Nejen klasický, ale také africký mor hrozí divokým i domácím prasatům na Vysočině. Informoval o tom kraj.

Ilusttrační foto
30. října 2018 - 11:00

Kvůli škodám na zemědělských pozemcích, i možnosti přenosu moru na domácí chovy, kraj i v letošním roce podporuje regulaci stavu divokých prasat.

Jelikož jsou divoká prasata na Vysočině přemnožená, kraj podporuje již šestým rokem jejich odstřel vykupováním čelistí bachyní a selat. Za jednu čelist dostanou myslivci odměnu ve výši 350 až 500 korun.

„Čelisti musí být standardně upraveny – což znamená předložení celé spodní čelisti, zbavené svaloviny a vazů, řádně ošetřené odmaštěním a ošetřené bělícím prostředkem,“ vysvětlil krajský radní Martin Hyský (ČSSD).

Podle údajů kraje bylo odevzdáno od listopadu 2016 do listopadu minulého roku přes 1.900 čelistí. Údaje za letošní rok mají být známé v listopadu. Na letošní rok kraj vyčlenil na výkup čelistí tři čtvrtě milionu korun.


Ve zmiňovaném období však bylo černé zvěře uloveno mnohem více, než činí počet odevzdaných čelistí. „Podle údajů myslivecké statistiky bylo za rok 2017 v Kraji Vysočina uloveno více než 14 tisíc kusů prasat divokých,“ uvedl Jiří Bartoš z krajského oddělení lesního hospodářství.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)