Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

V třebíčské Borovině umístili pamětní desku válečnému pilotovi

V třebíčské Borovině umístili pamětní desku válečnému pilotovi

V někdejší obuvnické továrně v Třebíči-Borovině, která v posledních letech prochází revitalizací, je od 3.září umístěna pamětní deska věnovaná válečnému pilotovi RAF Bedřichu Kružíkovi.

Pamětní deska Bedřicha Kružíka
6. září 2019 - 11:00

Podplukovník in memoriam, „Baťovec“ a třebíčský občan zemřel přesně před 48 lety, 3. září 1971. Zároveň si letos připomínáme kulaté výročí 110 let od jeho narození. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.
 
Akci organizoval spolek Ekobioenergo, z. s., ve spolupráci s Ekotechnickým centrem Alternátor Třebíč, 22. základnou vrtulníkového letectva Biskajská u Náměště nad Oslavou,  nebo mimo jiné i Muzeem Vysočiny Třebíč.

Slavnostnímu odhalení desky předcházel seminář pro odbornou veřejnost, vojsko a zvané, který proběhl v prostorách Alternátoru, kde bylo možné si prohlédnout modely letadel, na nichž létal Bedřich Kružík v RAF, sestavené modelářem Stanislavem Vrškou.

Nebo se rovněž více dozvědět o životě pilota či zhlédnout působivou výstavu „Na nebi hrdého Albionu“, kterou připravila náměšťská letecká základna.
 
Samotnému slavnostními odhalení pamětní desky předcházela krátká scénka v podání KVH Diverzanti z Brandenburgu, jehož členové předvedli, jak také mohlo vypadat přebírání továren německou okupační mocí v roce 1939, které tehdy u některých mladých mužů vyústilo k opuštění vlasti a vstupu do zahraničních armád.


Tato scénka se nevztahovala k Třebíči, byla fiktivní, pan Kružík totiž do československého zahraničního vojska vstoupil v Indii, i přesto byla velmi emotivní. Výjimečnost společenské události umocnil čestný přelet vrtulníku Mil Mi171Š, který pilotoval kpt. Jan Ouda.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)