Svátek má: Albína

Regiony

Velikost textu:

V létě si v Pařezáku nezaplavete. Opravuje se hráz

V létě si v Pařezáku nezaplavete. Opravuje se hráz

Jedna z nejoblíbenějších koupacích destinací na Jihlavsku zeje prázdnotou. Plavce v rybníku Velký Pařezitý u Řásné na Telčsku v letošní letní sezoně vystřídaly bagry a nákladní vozy.

Velký Pařezák u Řásné nyní bez vody
22. června 2019 - 11:00

Sedmnáctihektarový rybník známý čistou vodou nechala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) vypustit a vyjednala opravu jeho hráze.

„Víme, že oprava není pro lidi, kteří jsou zvyklí toto místo využívat k rekreaci, příjemná,“ uvádí Václav Hlaváč z AOPK. Pokud by se podle něj nepřistoupilo k opravě skoro půl kilometru dlouhé a přes sedm metrů vysoké hráze, mohla by se protrhnout a případná povodňová vlna by mohla ohrozit území několika obcí.

„Pařezák“ bez vody je obyvateli regionu vítán nemile. „Bylo to nejlepší koupání pro rodiny s malými dětmi,“ míní na facebooku JL Dana Prokešová. Z důvodů vypuštění rybníka zrušilo i několik hostů své letní rezervace ze sousedního kempu.

„Je s podivem, že k vypuštění rybníku Velký Pařezitý došlo v době extrémního sucha a doufáme, že tato skutečnost nebude mít negativní dopad na podzemní vody, mokřady okolo rybníku a celkový ráz přírody,“ zamýšlí se Eduard Jakwerth, jednatel společnosti Camp Velkopařezitý Řásná.

Podle místostarosty blízké Řásné Josefy Křepely je zatím předběžné hodnotit, jak moc vypuštění rybníka ovlivnilo turistický ruch v jeho okolí. „Počkejme s tím až po sezoně,“ uvádí. Dodává, že opravy hráze „Pařezáku“ zvedly v obci provoz nákladních automobilů. „To je takové znepříjemnění života pro obyvatele Řásné. Ale co se dá dělat – to se stavbou souvisí,“ přiznává.


Z oprav je v rybníku Velkopařezitý hotová spodní výpusť a patní dreny. Budou probíhat práce na zatěsnění překopu hráze a dovoz zeminy na návodní svah.

„Práce jdou podle plánu, komplikace může znamenat větší množství zavodnělého sedimentu, než se původně očekávalo,“ informuje Karolina Šulová z AOPK. Referuje, že rybník by měl být už pro příští koupací sezonu napuštěn.
 
(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)