Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

V kostelech na Vysočině se rozezní varhany. Budou součástí sbírky

V kostelech na Vysočině se rozezní varhany. Budou součástí sbírky

Spolek Život pro varhany, organizátor nového festivalu Varhanní Vysočina, chce jednotlivými koncerty postupně představit posluchačům zajímavé varhanní nástroje v regionu.

Ilustrační foto
21. září 2021 - 11:00

Záštitu nad touto ideou a akcí převzal hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS). Festival vznikl z iniciativy studentů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze, mladých varhaníků Alfreda Habermanna a Lukáše Dvořáka, a také absolventa HAMU Ondřeje Horňase. Všichni tři pocházejí z Vysočiny.

Letošní koncerty se uskuteční v Humpolci, Lukách nad Jihlavou, Jimramově a v Novém městě na Moravě. Jak uvádí Alfred Habermann, varhaník z Vysokých Studnic na Jihlavsku, zazní nástroje barokní, romantické i univerzálnějšího typu.

Záměrně organizátoři zvolili nedělní termíny koncertů, aby se mohli posluchači zastavit v celotýdenním shonu a naladit se na nadcházející týden. „Varhanní hudba totiž povznáší a dokáže pohladit duši. A to je to, co teď všichni potřebujeme,“ uvažuje Habermann.  Vstupné na všechny koncerty je dobrovolné.


V kostele sv. Bartoloměje v Lukách nad Jihlavou pak 26. září od 17 hodin zahraje Ondřej Horňas. Výtěžek z tohoto koncertu, nazvaného Invence starých mistrů, poputuje na opravu varhan ve Vysokých Studnicích, kterou spolek Život pro varhany iniciuje. Cílem festivalových koncertů bude také upozornit na tuto veřejnou sbírku.

Na opravu varhan má jít i výtěžek z farního jarmarku, který se v neděli 19. září uskuteční před kostelním areálem ve Vysokých Studnicích v rámci bohoslužeb - poděkování za úrodu.  
(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)