Svátek má: Kryštof

Regiony

Velikost textu:

V Jihlavě retrojízdy v MHD zdarma. Třetí neděli v září

V Jihlavě retrojízdy v MHD zdarma. Třetí neděli v září

Dopravní podnik města Jihlavy připravuje na třetí neděli v září program s retrojízdami, MHD bude zdarma. Lidé se také mohou zúčastnit komentované jízdy parciálním trolejbusem.

Ilustrační foto
9. září 2021 - 11:01

Ten díky trakčním bateriím dokáže jet část trasy bez trolejového vedení. Tato jízda povede v trase budoucí nové části trolejové dráhy do části Bedřichov, již město začne stavět v nejbližších týdnech. Vyplývá to z tiskové zprávy radnice. Retrojízdy budou v Jihlavě 19. září při příležitosti Evropského týdne mobility. Cestující by měl vozit trolejbus z řady 9 Tr vyráběné v závodě Škoda v Ostrově nad Ohří od 60. let nebo autobus Karosa ŠM 11.

,,Zájem o městskou dopravu po útlumu způsobeném koronavirovou epidemií stoupá. V porovnání se stejným obdobím v roce 2019, tedy před epidemií, je teď počet přepravovaných nižší asi o osm procent", uvedl ředitel dopravního podniku Radim Rovner. Další spoje podnik přidá od 27. září, až zahájí výuku Vysoká škola polytechnická. MHD pak bude v Jihlavě fungovat v podobném rozsahu jako před epidemií.

Díky nové slevě vzrostl zájem o žákovské roční jízdenky. Do konce srpna jich dopravní podnik prodal 385, zatímco v roce 2019 ke stejnému datu 55. Od 1. září se zvýšil také zájem o studentské jízdné a u předprodeje se tvoří fronty. Dopravní podnik tam podle Rovnera přidal pracovnici.

Roční žákovská jízdenka pro školáky od šesti do 14 let se z rozhodnutí jihlavských zastupitelů prodává od začátku srpna místo dřívějších 1875 korun za 730 korun. V prodeji jsou i čtvrtletní předplatitelské žákovské kupony za 200 Kč.

Vloni počet lidí přepravených jihlavskými městskými trolejbusy a autobusy v meziročním porovnání klesl o 17 procent na 13,294 milionu. Tržby z jízdného se snížily o 11,3 milionu korun na 38,5 milionu. ,,Přes covidové ztráty se město nechystá redukovat nebo zdražovat dopravu," uvedl radní pro dopravu Jaroslav Vymazal. Město na provoz MHD zatím doplácí 99 milionů korun ročně.(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)