Svátek má: Darina

Regiony

Velikost textu:

V Humpolci je pračlověk. Láká na sebe v muzeu Aleše Hrdličky

V Humpolci je pračlověk. Láká na sebe v muzeu Aleše Hrdličky

Od listopadu 2017 byla z důvodu rekonstrukce uzavřena antropologická expozice v humpoleckém Muzeu dr. Aleše Hrdličky. Její slavnostní otevření se uskutečnilo na konci května.

Výstavní exponát pračlověka
6. června 2019 - 11:00

Pro širokou veřejnost se expozice otevřela hned následně v rámci Muzejní noci. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Expozice si zachovává základní členění, které měla ta původní, má však jinou podobu a obsah. Jednotlivé části expozice se dělí na oddíly, jako jsou genetika, evoluce, variabilita člověka, anatomie člověka, antropologie jako věda, paleopatologie, život Aleše Hrdličky a indiánská vesnička.
 
Návštěvníci se mohou těšit na nejrůznější exponáty a modely lidského ucha a srdce nebo na sochu pravěkého člověka v životní velikosti. Asi nejcennějším exponátem expozice je model kompletní kostry neandrtálce, kterou muzeum zakoupilo v USA.

Právě tato kostra byla předlohou pro vytvoření repliky neandrtálce, asi čtyřicetiletého muže, který měří 182 centimetrů a v reálném životě by vážil přibližně 90 kilogramů.


První antropologická expozice byla v Humpolci instalovaná u příležitosti 100. výročí narození světoznámého antropologa a humpoleckého rodáka Aleše Hrdličky v roce 1969 a posledních 30 let byla bez obměny.

Současná expozice odráží nejnovější antropologické poznatky a její realizace byla zahájena koncem roku 2017. Ukončena byla letos, v roce 150. výročí narození Aleše Hrdličky. Realizace nové antropologické expozice byla podpořena Krajem Vysočina v rámci programu Klenotnice Vysočina 2017.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)