Svátek má: Vendula

Regiony

Velikost textu:

Už je to natvrdo. Za opuštění karantény hrozí vězení

Už je to natvrdo. Za opuštění karantény hrozí vězení

Snažíte se být ve frontě u pokladny v supermarketu vtipní a předstíráte nákazu koronavirem dusivým kašlem? Pozor, hrozí vám za to letitý pobyt v káznici.

Ilustrační foto
22. března 2020 - 11:00

V Česku totiž platí už víc než týden stav nouze, během kterého vám i za toto šíření poplašné zprávy hrozí trest odnětí svobody v trvání až osmi let.

Za stavu nouze se výrazně zvyšují trestní sazby pro všechny majetkové trestné činy. V praxi to znamená, že za každou krádež, podvod nebo zpronevěru je pachatel ohrožen trestní sazbou ve výměře od dvou až osmi let.

„Jde samozřejmě o poměrně drakonické sazby, které byly původně zamýšleny na případy rabování po záplavách a podobně, ale ani současnou situaci není možno hodnotit jako běžnou,“ vysvětluje šéf Okresního státního zastupitelství Kamil Špelda. „Pokud se tedy někdo chce za této situace neoprávněně obohacovat na ostatních, nebo dokonce této situace přímo zneužít, jistě se se zlou potáže,“ dodává.

Pokud někdo nedodržuje nařízenou karanténu a místo pobytu v izolaci, si volně chodí po venku, do práce, anebo třeba jen do supermarketu pro rohlíky k snídani, může být stíhán podle Špeldy za šíření nakažlivé lidské nemoci.

Prohlášení hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka

„Trestný čin je možno spáchat i z nedbalosti. Dopustí se ho ten, kdo způsobí nebo zvýší nebezpečí zavlečení nebo rozšíření nakažlivé nemoci u lidí, což se týká i aktuální virové infekce,“ popisuje výklad šéf jihlavského státního zastupitelství. V případě, že bude podle něj na místě nebo dodatečně zjištěno, že pachatel takového protiprávního jednání skutečně nakažen byl, je ohrožen trestní sazbou dvou až osmi let.

"Nebo když by došlo k újmě na zdraví či dokonce ke smrti, může se sazba vyšplhat na 5 až 12 let. Jelikož si nikdo nemůže být jistý, zda je či není nositelem virové nákazy, důrazně varuji před porušováním dosud uložených opatření nebo dokonce karantény, pokud byla nařízena, neboť následek může být velmi citelný i pro takového pachatele,“ uzavírá téma Špelda.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)