Svátek má: Filip

Regiony

Velikost textu:

Učitelka zabavila žákyni mobil. Teď čelí trestnímu oznámení

Učitelka zabavila žákyni mobil. Teď čelí trestnímu oznámení

Učitelka Základní školy Josefa Hory v Třešti čelí trestnímu oznámení. Podal ho na ni ve středu odpoledne otec jedné ze školaček za to, že jeho dítěti zadržela luxusní mobil za 16 tisíc korun.

Ilustrační foto
3. října 2019 - 11:00

Co se přesně stalo? Šesťáci měli ve středu dopoledne zrovna hodinu dějepisu, když jedné žákyni začal zvonit mobil. Kantorka jí ho v souladu se školním řádem zabavila s tím, že si pro něj dívka má přijít po vyučování. Jenže místo dívky si pro mobilní telefon přišel její otec. A vydal se rovnou za ředitelem třešťské základní školy Václavem Trnkou.

„Rozzuřený přiletěl s tím, že vše nahlásil na policii. Jeho reakce byla podle mě naprosto neadekvátní a zbytečně agresivní. Nevím, proč se z toho dělá taková hrozná aféra,“ říká ke kauze otevřeně ředitel. „Říkal nám, že nebude platit faktury, kdyby si paní učitelka chtěla z mobilu zavolat a že by se mohl mobil ztratit, a další věci. Jsem z toho rozčarovaný,“ dodává.

Jihlavská policejní komisařka Jana Kroutilová nicméně potvrdila, že oznámení v této věci na obvodním oddělení v Třešti skutečně přijali. „Na základě šetření nevzniklo podezření, že by došlo ke spáchání trestného činu, tudíž nejsou zahájeny úkony trestního řízení,“ vysvětluje.Kantorka, která čelí trestnímu oznámení ve škole působí od září letošního roku a učí německý jazyk a dějepis.„Oznamovatel mě viní z toho, že jsem po žákyni chtěla PIN k mobilu, abych z něj mohla volat nebo zneužít citlivé údaje. Nic z toho ale není pravda,“ přibližuje kantorka, která kvůli citlivosti celé kauzy nechce zveřejnit své jméno. „Událost mě velmi zasáhla.  Třešť je malé město a už se o kauze ví. Je mi to nepříjemné. Jsem profesionál a neudělala jsem nic špatně,“ sděluje s dodatkem, že zvažuje právní kroky. „Učitel v dnešní době nemá žádný respekt. Studovala jsem vysokou školu abych učila, ne abych se chodila obhajovat na policii,“ kroutí hlavou.

Zdůrazňuje, že žáci vědí o jasně daných pravidlech školního řádu. I o tom, že když je nebudou dodržovat, tak přijde postih. Ředitele Václava Trnku zaráží v souvislosti s kauzou hodnota mobilu, který dívka nosí do školy. „Jestli má někdo pocit, že dítě v šesté třídě musí mít mobil za 16 tisíc, tak prosím, ale ať nikdo neargumentuje tím, že by ho mohla poškodit paní učitelka,“ říká jednoznačně ředitel.

V Třešti přitom problémy s vyrušováním v hodině prostřednictvím mobilu prakticky nemají. Podle ředitele Trnky jde o jednotky případů ročně. „Už jsme tu nějaká trestní oznámení v minulosti řešili, ale nikdy v souvislosti s tím, že by učitel zabavil v hodině mobil. To bylo teď poprvé,“ přiznává.


(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)