Svátek má: Lenka

Regiony

Velikost textu:

Tisíce dobrovolníků uklízí odpadky. Začala Čistá Vysočina

Tisíce dobrovolníků uklízí odpadky. Začala Čistá Vysočina

Na Vysočině začala velká jarní akce nazvaná Čistá Vysočina. Od 8. do 21.dubna budou po celém kraji tisíce dobrovolníků sbírat nepořádek, který se hlavně u silnic a na veřejných prostranstvích nahromadil.

Uklid odpadků na Vvysočině
10. dubna 2019 - 11:00

„V letošním roce se budou odpadky na Vysočině sbírat už po jedenácté. Pozitivní zprávou je, že množství sesbíraného odpadu rok od roku klesá, naopak počet zapojených osob, firem, obcí a organizací se zvyšuje,“ hodnotí pro Novinkyvysocina.cz uplynulé roky radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský. Letos vyrazí na úklid Vysočiny rekordních 24 000 dobrovolníků, což je o 2000 více než v roce 2018, kdy se podařilo zbavit přírodu 73 tun odpadků.
 
Osvětová akce Čistá Vysočina se koná každoročně u příležitosti Dne Země, který připadá na 22. dubna. Do velkého úklidu se pravidelně zapojují také členové Rady Kraje Vysočina, kteří si pro letošní rok vybrali úsek silnice mezi Jihlavou a Rantířovem. „Nejzajímavějším úlovkem dnes bylo plně funkční koště, ale plasty a plastové obaly stále vyhrávají na celé čáře,“ zhodnotil dnešní úklid radní Martin Hyský.
 
Oproti minulým ročníkům se letos více zapojují soukromé firmy, roste i počet jednotlivců a skupin. Nejpočetnější ze skupin přihlášených jsou vždy obce, města a městyse, kterých se do úklidu Vysočiny přihlásilo přes dvě stě.


Silnou skupinou jsou také různé druhy spolků, jako jsou sdružení dobrovolných hasičů, myslivecká sdružení, kluby českých turistů, sportovní kluby, sousedské a okrašlovací spolky, místní organizace politických stran a další.

Tradičně se zapojují mateřské, základní i střední školy, pro které se jedná o určitou formu osvěty spojenou s pobytem dětí na čerstvém vzduchu. Balíčky pro přihlášené účastníky s pytli a vestami chystá pro Kraj Vysočina Novoříšský kulturní spolek a svoz z okolí silnic I., II. a III. třídy opět zajistí Krajská správa a údržba silnic Vysočiny.

(pšt, novinkvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)