Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Telč uspěla v republikové soutěži o Křišťálovou popelnici

Telč uspěla v republikové soutěži o Křišťálovou popelnici

Do celostátního užšího výběru soutěže o Křišťálovou popelnici postoupili automaticky vítězové z krajských soutěží, celkem bylo za každý kraj nominováno sedm nejlepších obcí.

Ilustrační foto
21. listopadu 2020 - 11:00

Obrovský úspěch zaznamenala Telč, když se umístila v kategorii nad 5 000 obyvatel na stříbrné příčce. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina. Komplexně se posuzovalo nejen množství vytříděného odpadu na osobu pro každou komoditu, poměr tříděného odpadu a komunálního odpadu, hustota sběrné sítě (včetně pytlového sběru a individuálních nádob), ale také jaké jsou v obci vytvořené celkové podmínky pro nakládání s odpady.
 
 Na čem je založený úspěch Telče? Obce a města na území Mikroregionu Telečsko nakládání s odpady řešily každý samostatně. Základním problémem se však ukázala jejich závislost na nadnárodních společnostech. Proto se 11 obcí, 2 městysy a město Telč rozhodly založit v roce 2015 dobrovolný svazek obcí Oběhové hospodářství renesance, který posléze založil společnost OHR Services s.r.o., která efektivně ve svazku odpadové hospodářství řeší.

V rámci nových opatření doplnil svazek klasickou sběrnou síť v Telči o dobrovolný svoz odpadu od domu, včetně bonusového motivačního systému založeném na skutečném množství odpadu svezeném od jednotlivých domácností. Také se uskutečnila řada besed, informačních dnů ve školách i pro širokou veřejnost a vytvoření webových stránek shrnující veškeré informace týkající se problematiky nakládání s odpady a všechny další související oblasti životního prostředí. Občané města Telče mají možnost vyzvednout si zdarma tašky na tříděný odpad.

 V loňském roce vytřídil každý obyvatel Kraje Vysočina dohromady 56 kilogramů papíru, plastu, nápojových kartonů, čirého a barevného skla, což je o 4,7 kilogramu více, než je průměr ČR. Včetně kovů je to 78,4 kg. Kraj Vysočina tak obhájil v pomyslném hodnocení krajů loňské druhé místo.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)