Svátek má: Izabela

Regiony

Velikost textu:

Svoz odpadu v Jihlavě komplikuje covid

Svoz odpadu v Jihlavě komplikuje covid

Služby města Jihlavy snížily četnost svážení vytříděného papíru. Kvůli covidu-19 je v izolaci nebo v karanténě deset pracovníků, což představuje třetinu osádek svozových aut městského podniku.

Ilustrační foto
4. dubna 2021 - 11:00

Kontejnery s papírem teď firma namísto třikrát týdně vyváží dvakrát. Podle mluvčího Martina Málka množství odpadu během epidemie také celkově podstatně stouplo.

"Prosíme tedy občany o trpělivost, protože se u některých kontejnerových stání může hromadit tento druh tříděného odpadu," řekl Málek. U jednoho řidiče se podle něj nákaza potvrdila při plošném testování ve firmě. Do karantény museli i členové osádky, kteří s ním byli v kontaktu. Někteří pracovníci jsou v karanténě, protože mají nakažené členy rodiny.

"Uvidíme, co se bude dít dál," uvedl mluvčí k šíření nákazy v této části firmy zabývající se odpadovým hospodářstvím. Podnik se navíc potýká s poruchami u dvou svozových aut. O týden možná oddálí i svoz skla, který si u něj město objednává nárazově.

V době epidemie, když jsou lidé víc zavření doma, podle mluvčího podstatně stouplo množství komunálního odpadu, ale i papíru, plastu nebo velkoobjemového odpadu, jako je třeba nábytek. Například kontejner ve sběrném dvoře v jihlavské Havlíčkově ulici stačilo dřív vyvážet na skládku jednou denně, teď se vyváží dvakrát.


Mluvčí to přičítá tomu, že hodně lidí nakupuje přes e-shopy nebo jídlo v jednorázových obalech z výdejních okének. Doma vyklízejí půdy, sklepy a garáže. Městská firma zaměstnává celkem 247 lidí. V závěru zimy už jí kvůli covidu-19 chyběli pracovníci na zimní údržbu. "Tam jsme měli taky nějakých deset 15 lidí v karanténě nebo s covidem," řekl Málek.

Malebný kostelík stojí osamocen v dominantní poloze na návrší v Přívěticích

Zvýšená nemocnost už byla i v divizi, která má na starosti krematorium a pohřební službu. V krematoriu podle mluvčího vypomohli dva pracovníci, kteří tam dělali dřív.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)