Svátek má: Lenka

Regiony

Velikost textu:

Svět středověkých her ožívá v Muzeu Vysočiny Jihlava

Svět středověkých her ožívá v Muzeu Vysočiny Jihlava

V jihlavském muzeu je aktuálně k vidění hravá výstava určená pro všechny věkové kategorie. Jak název vypovídá, přibližuje svět středověkých her.

Výstava her v jihlavském muzeu
13. dubna 2019 - 11:00

„Byla jsem velmi překvapena informací, že v době středověku bylo přibližně 50 až 70 svátečních dnů, během kterých byla zakázána práce. Tyto volné dny si středověký člověk uměl užít v podobě rozmanitých her, slavností, tance a hudby. A to bez ohledu na společenskou vrstvu,“ uvedla pro Novinkyvysocina.cz Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
 
Dobu středověku si mylně většina lidí představí jako temnou, chladnou a plnou těžké dřiny. Den se sice řídil východem a západem slunce a skutečně se pracovalo 6 dní v týdnu. V neděli však nebyla práce povolena. Ta byla zakázána i během svátečních dní.

Volný čas pak vyplňovala zábava, a to v podobě deskových nebo míčových her, dále pohybových, bojových či hazardních. Znám byl i lakros/hokej. A z deskových her mlýn a stále leckde v Evropě populární vrhcáby neboli backgammon. Již v této době proti hazardu, mezi který patřily například kostky a karty, se stavěla církev i panovníci či města.


A řekli byste, že centrem zábavy byl vedle krčmy i kostel? Nebo věděli byste, v jaké zemi byl snížen počet karet na stávajících 32? Nebo jakou hru doporučovali lékaři starým lidem, anebo od čeho vzniklo slov brajgl? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v rámci výstavy.
 
Výstava je pomyslně rozdělena na dvě části. První je tvořena dochovanými originálními exponáty, z nichž mnohé jsou vystaveny vůbec poprvé. Druhou část výstavy tvoří tzv. herna. Zde je možné si řadu her vyzkoušet a to i díky návodným panelům. Leckteré hry chtějí trošku zručnosti a zejména i opatrnosti.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)