Svátek má: Hana

Regiony

Velikost textu:

Strom roku z Praskoles? Je to předvolební boj, míní starosta

Strom roku z Praskoles? Je to předvolební boj, míní starosta

Finálové klání o titul Strom roku 2020 ještě ani nezačalo, a dramatická zápletka už je na světě. Způsob přihlášení jediného zástupce z Vysočiny do letošního ročníku ostře kritizuje starosta Mrákotína u Telče Miroslav Požár.

Lípa v Praskolesích.
7. července 2020 - 11:00

„Vidím za tím předvolební boj,“ říká jednoznačně s odkazem na blížící se krajské volby.  Nelíbí se mu, že lípu v Praskolesích do soutěže přihlásil Ondřej Tůma z Brna, který pracuje pro Pirátskou stranu v Jihlavě.

„Někdo přijde, lípu nominuje. Vůbec jsem o tom nevěděl. Stejně jako jsem nevěděl, že bude tohle setkání, o kterém jsem se dozvěděl ve čtvrtek odpoledne. Byl jsem z toho div živý. Měli se tu fotit místní občané. Jenže plakát žádný a informace taky ne,“ zlobil se Požár při úterním dopoledním setkání s organizátory soutěže.

Ondřej Tůma nijak nepopírá, že s Piráty v Jihlavě pracovně spolupracuje. Odmítá ale, že by přihláškou lípy v Praskolesích dělal straně volební kampaň.  

„S rodinou projíždíme Vysočinu a hledáme turisticky zajímavá místa. Když jsme lípu poprvé uviděli, doslova nás ohromila. Vše bylo umocněno tím, že byl podvečer a k tomu krásné počasí při západu slunce. Nádhera,“ vysvětlil Tůma důvody, kterého prý vedly k přihlášení lípy do soutěže. Proč na místě setkání ale parkuje i vozidlo s označením Pirátská strana, už ale nijak dál blíže nekomentoval.

Praskoleská lípa se o titul Strom roku neuchází poprvé. Do finálového klání se dostala i před 15 lety. To ji přihlašoval starosta Požár, který stáří dřeviny odhaduje na 800 až 900 let. V Praskolesích má v současné době trvalé bydliště hlášeno 20 obyvatel. Na setkání z nich cíleně  nepřišel nikdo. Nevěděli o něm.

Praskoleská lípa je ve finále ankety Strom roku

Klání o titul Strom roku odstartuje 21. července, kdy se na webu soutěže stromroku.cz zobrazí profily všech 12 finálových stromů a podrobné informace o hlasování. Lidé pro své favority budou moci hlasovat tři měsíce. Vítězná dřevina získá odborné arboristické ošetření.

Navíc bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku v únoru příštího roku. To letos ovládl jiný český unikát: Chudobínská borovice z břehu Vírské přehrady na Vysočině.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)