Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Stovkám sociálně vyloučených má pomoci vládní agentura

Stovkám sociálně vyloučených má pomoci vládní agentura

Až dvěma a půl tisícům obyvatelů, kteří žijí v Jihlavě, hrozí sociální vyloučení. Vyplývá to z materiálu, který dostali minulé pondělí na stůl jihlavští zastupitelé.

Ilustrační foto
31. prosince 2018 - 11:00

Zpráva uvádí, že sociální vyloučení hrozí Romům i neromům. „Zpráva o stavu romské menšiny hovoří o 1.200 vyloučených nebo výrazně ohrožených sociálním vyloučením. Pokud k tomu přidáme počet neromských sociálně vyloučených nebo ohrožených obyvatel, může se dané číslo pohybovat od 1.500 do 2.500 obyvatel,“ píše se v podkladech pro zastupitele.

Materiál předložený zastupitelům navíc uvádí, že za rok 2017 bylo v Jihlavě 3.606 osob v exekuci. Podle tzv. Gabalovy zprávy z roku 2015 se v Jihlavě nacházely tři sociálně vyloučené lokality. V současné době město na svém území žádné typické sociálně vyloučené lokality neeviduje.„Obyvatelé těchto lokalit se přestěhovali buď mimo město, nebo do ubytoven. Část se také přemístila do nájemních domů v centru města… Za kumulaci osob v sociálním vyloučení můžeme označit ubytovny, kterých je v Jihlavě přes 20,“ pokračuje důvodová zpráva.

K počtu přímo sociálně vyloučených osob padlo na zastupitelstvu číslo 350 – 400 osob. Město kvůli nim uzavřelo smlouvu s Agenturou pro sociální začleňování (ASZ), která spadá pod Úřad vlády.

Agentura vyšle do Jihlavy na tři roky pracovníka, se kterým má spolupracovat jeden člověk zaměstnaný na plný úvazek magistrátem. Pracovník agentury pak má mít také externí spolupracovníky, placené Úřadem vlády.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)