Svátek má: Viola

Regiony

Velikost textu:

Stavěli z Merkuru. Nejlepší model Tatry v Náměšti nad Oslavou

Stavěli z Merkuru. Nejlepší model Tatry v Náměšti nad Oslavou

Honza, Petr, Ondra a Kačka ze Základní školy Komenského v Náměšti nad Oslavou letos vyhráli soutěž Stavíme z Merkuru. Postavili funkční model nákladního vozu.

Vítězné soutěžní družstvo
11. května 2019 - 11:00

A nejen to -  správně s modeůlem zacouvali, rychle projeli překážkovou dráhu a převezli vysokou zátěž v podobě kalibrovaných závaží.

 Družstvo z Náměště má po letošním vítězství na svém kontě zlatý hattrick. Poprvé v historii soutěže byla udělena i cena Fair Play v podobě stylové oranžové Tatry družstvu Třebíč Benešova, které kamarádsky zapůjčilo motor škole ze Žďáru nad Sázavou.
 
Letošní šestý ročník konstrukční soutěže byl jiný svým veřejným prezentováním. "V minulosti jsme stavěli vždy v uzavřených školních budovách i na letecké základně, ale takto pod kontrolou veřejnosti a ještě v největším obchodním centru na Vysočině, jsme poprvé. Navíc jsme dosáhli hranice 25 družstev, což je zatím nejvíce v historii soutěže,“ říká pro Novinkyvysocina.cz Jana Fialová, radní pro oblast školství, mládeže a sportu.  

Zadáním letošního ročníku bylo postavit pojízdnou Tatru s jasně danými technickými parametry a výkonem. Například družstvo ze ZŠ Myslibořice si za vzor vzalo sypací vůz krajských silničářů a jeho podobu zvládlo téměř na 100%, a to vč. rozmetadla, majáků a vzorně zvoleného odstínu oranžové.

Děti z Žirovnice postavili legendární Tatru 111, která se vyráběla v letech 1942 – 1962.  ZŠ Havlíčkův Brod Wolkerova přijela postavit model Tatry 807, který jim dovolil pracovat s pásy místo kol, děti představily obojživelný vůz.

Tým ZŠ Třebíč Kpt. Jaroše se pustil do modelu historické Tatry 13, které designově mírně pomohl, ale jak prozradila Kristýna Čápová, je to jejich pocta 100tému výročí ČSR.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)