Svátek má: Radomír

Regiony

Velikost textu:

Stavbaři Vysočiny do září předali 962 nových bytů

Stavbaři Vysočiny do září předali 962 nových bytů

Stavbaři na Vysočině dokončili během prvních tří letošních čtvrtletí 962 bytů, proti stejnému období loni jich bylo méně o 3,9 procenta.

Ilustrační foto
14. listopadu 2019 - 11:00

Vysočina se tak zařadila mezi čtyři kraje v ČR, v nichž byty přibývaly pomaleji než před rokem. V Česku bylo letos od ledna do konce září dokončeno o 10,8 procenta více bytů než ve srovnatelné době před rokem. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V celé republice bylo za tři letošní čtvrtletí dokončeno 25.782 bytů. Vysočina se na tomto počtu podílela 3,7 procenta. Meziročně méně dokončených bytů kromě Vysočiny letos měly i Liberecký kraj, Pardubický kraj a Moravskoslezský kraj. Největší procentuální propad byl v Libereckém kraji, kde se počet dokončených bytů v porovnání s prvními devíti měsíci loni snížil o víc než 22 procent.

Na venkovské Vysočině nejrychleji přibývají rodinné domy. Od letošního ledna do září v nich vzniklo 661 bytových jednotek. Díky výstavbě bytových domů v tomto kraji přibylo 166 bytů, dalších 14 bytů bylo dokončeno v domovech pro seniory. Zbývajících 121 bytů stavbaři vytvořili vestavbou do rodinných a bytových domů nebo úpravami nebytových prostor.


V minulém roce se bytová výstavba na Vysočině naopak výrazně zvýšila. Za celý rok 2018 obyvatelé tohoto kraje dostali 1441 nových bytů, největší počet za minulých osm let. V porovnání s rokem 2017 loni počet nových bytů na Vysočině stoupl o 427, tedy o 42,1 procenta.

Útlum se na Vysočině letos týká i zahájených staveb pro bydlení. Od ledna do konce září dělníci v kraji rozestavěli 1376 bytů, v meziročním porovnání o 6,2 procenta méně. V ČR se počet zahájených bytů proti loňským prvním třem čtvrtletím v tomto roce zvýšil o 17,8 procenta na 29.137 bytů.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)