Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Stav nouze přináší extrémní množství komunálního odpadu

Stav nouze přináší extrémní množství komunálního odpadu

Popeláři na Jihlavsku mají v nouzovém stavu, který už několik týdnů opět platí napříč Českem, plné ruce práce. Během druhé vlny pandemie koronaviru jim vylétly statistiky vyvezeného komunálního odpadu o 20 procent.

Ilustrační foto
12. listopadu 2020 - 11:00

„Nárůst je enormní už jen proto, že oběd si dneska donesete jen v obalech, které pak musíte někam vyhodit. Řada lidí pracuje z domu. Děti nechodí do školy. I proto se odpadu produkuje víc,“ vysvětluje mluvčí Služeb města Jihlavy (SMJ) Martin Málek.

Ještě dramatičtější nárůst evidují v SMJ ve sběrných dvorech. Tam je nárůst dokonce o 40 procent. „Vypovídá to o tom, že se lidé rozhodli využít této doby ke generálnímu úklidu a vyklízejí chaty, půdy, garáže. Zkrátka úplně všechno,“ líčí mluvčí městské společnosti.

Málek sice tvrdí, že se situaci zatím daří zvládnout, ale popeláři mají na směnách víc práce. Domácnosti vyprodukují víc odpadu a tím pádem se kuka vůz zaplní dřív, než za běžné situace. „Na skládku v Henčově jezdí častěji než dříve,“ popisuje Málek. V SMJ navíc panují ještě přísnější hygienická opatření než za první vlny pandemie koronaviru. Pracovníci městské společnosti při probíhající druhé vlně totiž mimo jiné vůbec nesmí přijít do kontaktu s veřejností.

Platí to například jak pro obsluhu sběrného dvora, tak i pro popeláře, kteří denně brázdí obce s kuka vozem napříč Jihlavskem. „V podstatě se úplně eliminoval styk našich pracovníků s veřejností. Dřív například vrátní vybíhali ven, ale nyní jsou hermeticky uzavření za plexisklem,“ říká mluvčí firmy Málek.


Navíc není přípustné, aby oproti dřívějšku lidé v autech do areálu firmy vjeli s auty, a neměli nasazenou roušku či respirátor. „Neexistuje, aby si je začali nandávat až ve chvíli, kdy posádka vystupuje,“ vysvětluje Málek.

Pracovníci podle interních předpisů musí mít nejen roušky, ale taky rukavice a používají i dezinfekci. „Kde je to možné, tak se jede na směny. To proto, aby se mezi sebou vůbec neměli šanci potkat. Snahou je předejít tomu, aby v případě, že pracovník bude pozitivní, nenakazil nikoho dalšího,“ hlásí.  

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)