Svátek má: Alois

Regiony

Velikost textu:

Starostové podruhé čerpali inspiraci u rakouských sousedů

Starostové podruhé čerpali inspiraci u rakouských sousedů

Už druhá exkurze se uskutečnila v rámci projektu Podpora přeshraniční spolupráce v oblasti udržitelného rozvoje MA21/Gemeinde21.

Na exkurzi v obci Blatnička
19. května 2018 - 11:00

Projekt zkráceně zvaný MagNet, realizovaný v Programu INTERREG V-A Rakousko-Česká republika. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Krae Vysočina.

Cílem exkurzí je představit příklady úspěšných obcí, v nichž se podařilo oživit centrum obce. V řadě venkovských obcí, především v příhraničí, dochází k odlivu obyvatel, dalším obcím hrozí toto nebezpečí do budoucna. Tentokrát byl navštíven Jihomoravský kraj.
 
Exkurze začala v obci Blatnička, která se nachází 20km jižně od Uherského hradiště. Obec Blatnička vznikla už ve 13. století jako zemědělská obec.


Dnes má 450 obyvatel a je známá především díky místnímu vínu a lidovým krojům. V obci bylo realizováno mnoho zajímavých projektů. Jedním z nich byla stavba čističky odpadních vod a zavedení protipovodňových opatření na řece Svodnice a nádrži Blatnička.

Dále byla navštívena vyhlídka nad obcí, místní opravený kostelík s moderními vitrážemi a „lesní fitness“, jejichž stavba byla rovněž podpořena z různých dotačních zdrojů.(pšt, novinkyvysocina.cz,  foto: Kraj Vysočina)