Svátek má: Prokop

Regiony

Velikost textu:

Skládky dřeva v blízkosti vodních toků? Velká chyba!

Skládky dřeva v blízkosti vodních toků? Velká chyba!

Na několika místech v Kraji Vysočina, především na Žďársku a Novoměstsku, se v posledních dnech vyskytly přívalové srážky a bleskové povodně. Lokálně se jednalo o srážkové úhrny i přes 80 mm.

Příklad chybně uskladněného dřeva.
19. června 2020 - 11:00

Došlo tím k výraznému zvýšení průtoků ve vodních tocích včetně dosažení stupňů povodňové aktivity a zatopení přilehlých pozemků a nemovitostí. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Bleskové povodně se v kraji vyskytnou prakticky každoročně. Situaci na mnoha místech zhoršovalo zejména volně uložené dřevo v blízkosti vodních toků.


V záplavovém území vodního toku a obecně v blízkosti koryta toku by se však neměl nacházet materiál, který by mohl zhoršit odtokové poměry, a to nejen palivové dřevo, ale i stavební řezivo, komposty, sláma, případně jiný lehce odplavitelný materiál. Tyto materiály je nutné uložit mimo aktivní zónu záplavového území.


Krajský úřad Kraje Vysočina, odbor životního prostředí a zemědělství proto vyzývá povodňové orgány obcí k provádění povodňových prohlídek se zaměřením se na volně uskladněný odplavitelný materiál v blízkosti vodních toků.

Povodňový orgán obce může následně vyzvat vlastníky pozemků v záplavovém území k odstranění takových skládek, které mohou zhoršit odtokové poměry nebo ucpat koryto níže po toku. Obec se také může obrátit s žádostí o pomoc v této věci na nadřízený povodňový orgán, kterým je příslušný městský úřad jako obecní úřad obce s rozšířenou působností.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)