Svátek má: Robin

Regiony

Velikost textu:

Setkání zemědělců a starostů v Pikárci

Setkání zemědělců a starostů v Pikárci

Řešily se vysoké ceny vstupů, ceny komodit i propagace zemědělství.

Ze setkání
27. listopadu 2022 - 07:00

Krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek přijal začátkem tohoto týdne pozvání do Pikárce na setkání asi dvacítky zemědělců a starostů okolních obcí a měst. Společného setkání se zúčastnili jak zástupci velkých podniků hospodařící na tisícihektarových výměrách, tak i zemědělci s obhospodařovanými pozemky do 100 hektarů. „Podobná setkání mají pro zemědělce i představitele samospráv velký význam. Pro obě strany je důležité znát své partnery v území a vědět, čím si mohou být vzájemně prospěšní,“ říká Pavel Hájek.
 
Mezi pozvanými starosty z nejbližšího regionu nechyběli ani zástupci Žďáru nad Sázavou, Bystřice nad Pernštejnem nebo Velkého Meziříčí. Setkání organizoval ředitel PROAGRO Radešínská Svratka Jaroslav Michal, který hosty přivítal v Pikárci, kde měli možnost prohlédnout si moderní zemědělský areál, včetně bioplynové stanice. Například poslední investicí, kterou v Pikárci dokončili v letošním roce, je nový kravín za 12 milionů korun.V následné diskuzi se probírala aktuální témata, která musí zemědělci nyní řešit – vysoké ceny energií a dalších vstupů, výkupní ceny komodit nebo nedostatek kvalifikované síly do zemědělství. Ruku v ruce s tím jde i potřeba větší propagace zemědělství, jako moderního, smysluplného a perspektivního odvětví.

Možnosti Kraje Vysočina, jak přímo ovlivňovat zemědělskou politiku jsou velice omezené. Proto se soustředíme zejména na zkvalitněné a podporu odborného vzdělávání, abychom připravili žáky na budoucí zemědělské profese, a také na popularizaci zemědělství obecně. Jedním z příkladů je krajská soutěž pro žáky základních škol Zemědělství a lesnictví na Vysočině nebo pořádání exkurzí pro žáky přímo do zemědělských podniků,“ uzavírá radní Hájek.¨

NovinkyVysocina.cz informovala Eva Neuwirthová,tisková mluvčí, Kraj Vysočina.

(rp,novinkyvysocina.cz,foto:krajvysocina)Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
31%
Ne
transparent.gif transparent.gif
69%