Svátek má: Zuzana

Regiony

Velikost textu:

Sbírka pro Honzu z Brtnice. Úraz ho připravil o obě nohy

Sbírka pro Honzu z Brtnice. Úraz ho připravil o obě nohy

V ten osudný den 9.července 2019 si Honza Pleva jel po práci nasbírat trochu hrachu na pole za Brtnicí. Při sběru zjistil, že zemědělci hrách zrovna sklízejí.

Jan Pleva (vlevo) s hasičem Jiřím Šetkem.
9. prosince 2019 - 11:00

Uvědomil si, že nedělá správnou věc, a tak se přikrčil ve vysoké trávě na okraji pole. „Sekačku slyšel, ale myslel si, že je v bezpečí,“ vysvětlují rodiče, jak se to vlastně celé stalo. Vyvrací tak různé fámy, že usnul v poli nebo že měl sluchátka na uších a poslouchal hudbu. „Bohužel, traktor ho zachytil a těžce zranil.“

Honzovi Plevovi byla v základní škole diagnostikována lehká mozková dysfunkce, problémy měl v logickém myšlení a v matematice. Přestoupil proto do zvláštní školy, kde učení zvládal. Po jejím absolvování se vyučil v oboru zahradnické práce.

Těžký úraz, který ho připravil o obě nohy a způsobil další polytraumata, přežil jen díky rychlému zákroku lékařů, kteří ho letecky přepravili do brněnské fakultní nemocnice. Honza byl po 99 dnech na Oddělení resuscitační a intenzivní medicíny (ORIM 1) přeložen na JIP plastické chirurgie a nyní leží na oddělení plastické chirurgie.


„Absolvoval na 50 operací,“ dodávají rodiče. Oba Honzu navštěvují v Brně skoro každý druhý den. „V práci nám vycházejí vstříc,“ pokyvuje hlavou maminka Soňa.  „Překvapilo nás, že si vše pamatuje,“ říká otec a zmíní různé drobnosti, které dokazují, že úraz se Honzovi na paměti nepodepsal.

Honza je v Brtnici oblíbený. Přání uzdravení mu poslali dokonce i herci pražského divadla, když zjistili, že měl s rodiči přijet na představení do Prahy, ale úraz mu to již nedovolil.  Honza by měl v lednu nastoupit do Kladrub. A rodina již nyní chystá bezbariérový vstup do domu.


Jaká je budoucnost? „Nyní čeká na zhojení pravé ruky, kterou se lékařům podařilo zachránit. Následovat bude rehabilitace, která ukáže, jaké možnosti bude Honza mít do budoucna. Naštěstí je vnímavý, takže má v plánu vést aktivní život. Jeho sen je opět se postavit na nohy.“

Říp je nejpamátnější českou horou

Prostředky ze sbírkového účtu budou využity na vytvoření bezbariérového prostředí v domě, na koupi vozidla pro ZTP a na pokrytí nákladů spojených s léčbou a invalidní vozík.

Sbírka se koná v termínu od 1. 12. 2019 do 30. 6. 2020.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)