Svátek má: Vladimír

Regiony

Velikost textu:

Rybníček u Dolního Dvora je novou přírodní památkou

Rybníček u Dolního Dvora je novou přírodní památkou

Mělký rybníček o rozloze 0,2 ha na přítoku Křivoláčského potoka nacházející se přibližně 2 km od Lipnice nad Sázavou se stal novou přírodní památkou Kraje Vysočina.

Rybníček u Dolního Dvora
15. března 2019 - 11:00

Lokalita je významná zejména výskytem všech tří druhů čolků známých na Českomoravské vrchovině. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

O vydání nařízení ke zřízení přírodní památky o přibližně hektarové rozloze včera rozhodla Rada Kraje Vysočina. Ochranné pásmo nového zvláště chráněného území zabírá 3,5 hektaru.


Unikum lokality spočívá ve výskytu vzácných a ohrožených druhů obojživelníků. Jde zejména o početnou populaci čolka velkého, dále čolka horského a čolka obecného. Rybník je rovněž domovem skokana krátkonohého.

K cennější rostlinné vegetaci patří například záběhlík bahenní a rdest maličký. Rybníček u Dolního Dvora je ve vlastnictví státu a pečuje o něj Agentura ochrany přírody a krajiny.


„Samotná přírodní památka zabírá rozlohu 0,95 ha, ochranné pásmo má rozlohu 3,54 ha a jeho hlavním účelem je omezit splach nežádoucích látek z okolních převážně zemědělských pozemků,“ vysvětluje radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

Zároveň doplňuje, že podle statistik vynaložil kraj na péči o zvláště chráněná území a zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů v roce 2018 cca 6,5 milionu korun.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)