Svátek má: Miloš

Regiony

Velikost textu:

Řízek ze šupináče na sváteční tabuli letos dražší nebude

Řízek ze šupináče na sváteční tabuli letos dražší nebude

Podle nejrůznějších anket na internetu to vypadá, že na letošní štědrovečerní tabuli bude ve více jak dvou třetinách jako hlavní chod kapr s bramborovým salátem. Kuřecí, vepřový řízek nebo třeba filé bude volit na Vysočině jen malá část rodin.

Ilustrační foto
24. listopadu 2020 - 11:00

Přestože do zahájení hlavní části prodeje zbývá zhruba měsíc, prodejci vyhlíží další vývoj koronavirové situace a s ní související vládní restrikce. Pokud totiž k rozvolnění stávajících opatření nedojde, vypadá to, že klasičtí prodejci na ulicích budou mít letos volno.

Prodej ryb se sice podle aktuálního nastavení restrikcí pravděpodobně vejde do výjimky vyčleněné ze zákazu prodeje, platné pro potraviny a trhy, ale prodejci se svorně shodují na tom, že jestli se začátkem prosince dojde k rozvolňování opatření, může rychle nastoupit třetí vlna pandemie a prodej ryb před Vánoci se může zakázat úplně.

Mezi tradiční prodejce kaprů před Vánoci v Jihlavě patří i Josef Novotný ze Stonařova. „Jsem připraven, ostatně jako každý rok. Zákazníci ve většině případů žádají kapra o váze kolem třech kilogramů. Na tom se už roky nic nemění,“ vysvětluje. V nabídce chce mít kapra, amura, štiku a pstruha. K dispozici chce mít opět také půlky ryb pro ty, kteří si chtějí kapra doma už jen naporcovat, obalit a usmažit. „Dělám to vždy večer na den dopředu. Za ty roky už dokážu odhadnout množství, které je potřeba připravit,“ říká Novotný.

Cenu i letos hodlá držet stejnou jako v předešlých letech, tedy 85 korun za kilogram kapra vážícího do 2,5 kila. Za těžšího už si zákazníci na kile o čtyři koruny připlatí, tedy 89 korun. Jde o takzvaně výběrového kapra.
I ten ale stojí stejně jako v minulých letech.

Podle Pavla Nechvátala z Horní Cerekve na Pelhřimovsku cena nepůjde nahoru ani na sádkách, kde by se cena za kilogram kapra měla pohybovat okolo 75 korun. „Co pak s cenou udělají prodejci na trzích, je věc druhá,“ oznamuje. Novotný vysvětluje, že levnější ryba bude už jen těžko. „Všichni bychom byli radši, kdyby mohla být lacinější, ale když si spočítáte, kolik musíte dát do krmení a další náklady, vyjde vám tahle cena,“ počítá.  

Na Vysočině se jako tržní ryba označuje ta, která dosáhla stáří čtyř let. „Lidi v našem kraji chtějí větší, těžší rybu, která má tři kila a více, a to v našich podmínkách nejde nabídnout dřív, než za čtyři roky,“ připomíná s tím, že ryby určené na vánoční trh už má připravené na sádkách.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)