Svátek má: Vladimír

Regiony

Velikost textu:

Raky v Pařezitém rybníku měl vylovit norek americký

Raky v Pařezitém rybníku měl vylovit norek americký

Podle Agentury ochrany přírody a krajiny ČR vylovil raky z laguny v Pařezitém rybníce predátor, pravděpodobně norek americký.

Norek americký
5. března 2019 - 11:00

Vyplývá to z průzkumu jejich zbytků, který provedli pracovníci agentury v úterý přímo na místě. Agentura tak reaguje na snímky zbytků raků, které kolují na sociálních sítích.

„Kolem 150 raků říčních jsme vysbírali během výlovu a přemístili do náhradních vodních ploch, po opětovném napuštění budou do Velkého Pařezitého rybníka opět vráceni,“ vysvětlil Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Dodává, že malou část se odchytit nepodařilo a zvířata zůstala v lovišti pod požerákem. "Proto jsme ihned po výlovu zajistili opětovné částečné napuštění. Vznikla tak malá laguna, odkud norek americký vylovil zhruba dvacet zvířat.“V tiskové zprávě agentura dále uvedla, že při předchozím výlovu v rybníce raci zaznamenáni nebyli, jedná se tedy pravděpodobně o umělé vysazení během posledních let. Po dokončení oprav budou raci do rybníka opět vypuštěni, populace tedy není ohrožena, ubezpečuje.

Děkanský chrám sv. Bartoloměje v Rakovníku je příkladem vladislavské gotiky

Vypuštění rybníka se oproti původním předpokladům opozdilo, aby se doplnil deficit vody v rybniční soustavě. V zadní části rybníka byly vybudovány hrázky, aby tamní rašelinná a mokřadní společenstva nevysychala během vegetační sezóny.

Počítá se s tím, že stavba bude dokončena v původním termínu v září 2019, píše ve zprávě.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)