Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Prvním letošním mládětem jihlavské zoo je velemyš

Prvním letošním mládětem jihlavské zoo je velemyš

V pondělí 3.ledna 2022 spatřilo světlo světa první letošní mládě v jihlavské zoo. Chovatelé zjistili, že se v ubikaci velemyší největších (Phloeomys cumingi) nachází čerstvě narozené mládě.

Velemyš v jihlavské zoo.
13. ledna 2022 - 11:00

„To je zatím velice malé a matka ho úzkostlivě střeží v porodní budce. Jde zatím o druhé narozené mládě tohoto druhu v naší zoo,“ uvedl mluvčí zoo Martin Maláč. Tato velemyš je společně s velemyší obláčkovou (Phloeomys pallidus) největším myšovitým hlodavcem na světě.

Včetně ocasu měří až 90 cm na délku a dosahuje hmotnosti kolem 2 kg. Oba dva druhy žijí endemicky pouze na filipínském ostrově Luzon v jihovýchodní Asii. Jejich způsob života je stále velmi málo známý a prozkoumaný.


Velemyši obláčkové chovají v Jihlavě od roku 2008 a mají jednu z největších chovných skupin v rámci zoologických zahrad na světě. Celkově se v roce 2021 podařilo jihlavské zoo úspěšně odchovat kolem 500 mláďat od přibližně 80 druhů živočichů.

Toto číslo je oproti předchozímu roku mírně vyšší proto, že se vylíhlo, nebo narodilo poměrně velké množství mladých jedinců od druhů, které mají početné snůšky či vrhy.


(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)