Svátek má: Miloš

Regiony

Velikost textu:

První obec v regionu má nové cedule označující vjezd a výjezd

První obec v regionu má nové cedule označující vjezd a výjezd

Řidiče napříč republikou čeká velká změna. Při cestách na ně postupem času bude čekat při vjezdech a výjezdech z obcí zbrusu nové dopravní značení. Mohou za to loni novelizované technické předpisy z dílny ministerstva dopravy.

Nové dopravní značení obce
1. prosince 2020 - 11:01

Cedule označující začátek a konec obce jsou totiž standardní dopravní značky, které právě do novelizované oblasti spadají. V praxi to podle ředitelky jihlavské Správy ředitelství silnic a dálnic Marie Tesařové znamená, že jakmile budou cedule potřeba vyměnit, už to nebude takzvaně kus za kus, jako tomu bylo do nedávna.

„Výměnu dopravního značení zajišťujeme průběžně podle potřeby,“ vysvětluje Tesařová. K náhradě původního značení za nový typ dochází ve chvíli, kdy je například špatně vidět, nebo je poškozené. Pro příklad nemusíme chodit ani moc daleko. V Prostředkovicích, které jsou místní částí Suché a nachází se nedaleko Stonařova na Jihlavsku, už totiž k výměně všech čtyř starých značek za nové došlo.  

„Tak, jak teď vypadají místní tabule v Prostředkovicích, budou vypadat i všude jinde, kde ŘSD přistoupí z výše zmíněných důvodů k jejich výměně,“ říká Tesařová. „Všimla jsem si, že cedule nové jsou. Nijak zvlášť jsem to ale neřešila. Když máte tolik písmen v názvu obce, tak je jasné, že ta cedule musí být delší,“ glosuje situaci se smíchem starostka Suché Miroslava Bártů.Proč došlo k výměně, netuší. Na první pohled je zřejmé, že značka je oproti původní verzi výrazně užší a taky o poznání delší. Obec se nachází na frekventovaném silničním tahu, který spojuje Jihlavu se Znojmem. Právě tu část má tak pod správou právě jihlavská pobočka ŘSD. O krajské silnice se stará Krajská správa a údržba silnic. Podle výrobního náměstka Libora Joukla je standardizovaný rozměr, jak velká cedule označující začátek a konec obce může být. „Vždycky je tam ale nějaká tolerance,“ vysvětluje.

K výměně se i na krajských úsecích přistupuje podle něj ale pouze tehdy, pokud už je v nevyhovujícím stavu. „Máme vysoutěženého dodavatele značek, kterému zadáváme konkrétní požadavky, co potřebujeme udělat. Zpravidla nejde jen o značky se začátky a konci obce, ale taky o ostatní silniční značení,“ vysvětluje Joukl pro úplnost.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)