Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Průzkum odhalil, že středoškoláci nesnídají a pohyb taky nic moc

Průzkum odhalil, že středoškoláci nesnídají a pohyb taky nic moc

Zajímavé výsledky o životním stylu a zdraví mladých středoškoláků v Kraji Vysočina přinesla unikátní studie, kterou si nechal vypracovat už podruhé Kraj Vysočina.

Ilustrační foto
23. dubna 2018 - 11:02

Na téměř stopadesáti stránkách kraj dostal doslova naservírovaný profil současného středoškolského studenta.

"Odpovídalo 960 žáků druhých ročníků z 22 vybraných středních škol. Zmíním jen tři pro mě alarmující poznatky – 45% respondentů denně nesnídá, 63% dotázaných pije alkohol minimálně jednou týdně a třetina už vyzkoušela kouření. Dobrou zprávou je fakt, že v obou posledních případech došlo oproti roku 2012 ke zlepšení,“ vybírá z průzkumu  pro Novinkyvysocina.cz Jana Fialová, radní pro oblast školství, mládeže a sportu.
 
V první řadě je důležité upozornit, že průzkum mohl vzniknout jen díky dobrovolnosti a ochotě středoškoláků sdílet informace o svém životním stylu a nechat se vyšetřit. Zpětnou vazbou bylo individuální vyhodnocení a konzultace, například s doporučením vyšetření u pediatra nebo odborného lékaře, návody k lepšímu zdravotnímu stavu nebo porovnání s limitními hodnotami.

Policie má své tipy: V soutěži Máš na to se utkalo 68 studentů

A které hodnoty současné středoškoláky příliš netrápí? U 8 % dotazovaných byla zjištěna obezita, naopak 9% trpí podvýživou. Při zkoušce tělesné zdatnosti bylo odhaleno, že 14 % mládeže ji má velmi špatnou, pouze desetina výbornou nebo velmi dobrou. Výrazně horší fyzička byla prokázána u dívek.


(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)