Svátek má: Nora

Regiony

Velikost textu:

Problém: V Enviropolu budou požáry pokračovat

Problém: V Enviropolu budou požáry pokračovat

Oblaka hustého černého kouře lze občas vidět nad jihlavskou průmyslovou zónou. Důvodem jsou požáry ve firmě Enviropol, která se zabývá likvidací nebezpečného odpadu.

Ilustrační foto
31. května 2020 - 11:00

Situace jasně dokresluje požár v areálu firmy z konce letošního března, kvůli němuž museli mít obyvatelé města celou noc zavřená okna.

„Kouř z požáru ve firmě může přispět k chronickým onemocněním,“ přiblížil Jiří Kos z krajské hygieny. Podle něho kouř obsahuje karcinogenní látky. Navíc se na něj nabalují prachové částice a těžké kovy jako například kadmium.

Podle manažerky jihlavského Enviropolu Pavly Marušové firma v současné době udělala některá protipožární opatření. Ty se týkají například skladování odpadu i zakoupení nové technologické linky za přibližně 25 milionů korun na tzv. předtřídění elektroodpadu.


„Umožní to mnohem efektivnější kontrolu a vybírání baterií z odpadu, odprášení materiálu a také to přinese lepší komfort zaměstnancům,“ nastínila v reakci na dřívější dotaz jihlavské radnice Marušová.

Dle manažerky způsobují požáry samovznícené lithium-iontové akumulátory. Z tohoto důvodu dle tiskové zprávy města nebude možné zabránit požárům v areálu. Má jich však být méně.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)