Svátek má: Laura

Regiony

Velikost textu:

Problém dneška: Dětem chybí přirozený pohyb

Problém dneška: Dětem chybí přirozený pohyb

Každoroční konference k podpoře zdraví a udržitelného rozvoje na školách letos oslovila více než padesátku zástupců z řad pedagogů základních i mateřských škol Kraje Vysočina.

Z konference pedagogů Kraje Vysočina.
18. října 2019 - 11:01

Sešli se 15. října 2019 v sídle Kraje Vysočina, aby se seznámili s osvědčenými metodami zdravého pohybu s dětmi a inspirovali se příklady dobré praxe přednesenými nejen lidmi z praxe, ale i odborníky fyzioterapeuty. Akce se konala v rámci aktivity Zdravého Kraje Vysočina a MA21. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.
 
Příležitostí, jak pracovat s dětmi, kterým chybí pravidelný přirozený pohyb, je opravdu hodně. Nabídka existuje hned u několika institucí, stačí jen správně hledat např. na Internetu nebo se ptát u svého praktického lékaře nebo ve škole.

Státní zdravotní ústav v Jihlavě připravuje pro děti s nadváhou a obezitou pravidelné pohybové kroužky, funguje poradna, oblíbené je každotýdenní aktivní setkávání seniorů.

O současném stavu pohybových aktivit ovlivněných sedavým způsobem života a především o negativních důsledcích hovořili manželé Polákovi  z jihlavského Centra Apolena, v jejich režii byl také připravený workshop. Jejich zásadním doporučením je: Netlumme děti v pohybu.

Výsledky průzkumu pohybové aktivity dětí resp. jak české děti sportovaly a přesto měly nedostatek pohybu velice poutavě prezentoval Zdeněk Hamřík z Fakulty tělesné kultury UP v Olomouci. Upozornil, že ke zvýšení pohybových aktivit dětí není možné hledat krátkodobá ani jednoduchá řešení.


Doporučil zařazení pohybu do předmětů primárně nepohybového charakteru. Prostor v rámci přednášek byl vyhrazen i problematice proočkovanosti současné populace, které stojí ročně zhruba jednu miliardu korun a bohužel procento proočkovanosti v současné době klesá. .
 
Další ze série přednášek ke zdravému životnímu stylu je pod hlavičkou Zdravého Kraj Vysočina naplánována opět za rok.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)