Svátek má: Lenka

Regiony

Velikost textu:

Přišel soudný den vysočinských lesů. Zásahy prý nepomohou

Přišel soudný den vysočinských lesů. Zásahy prý nepomohou

Vysočina patří mezi regiony nejvíce postižené kůrovcem. V lesnatém regionu některé porosty nahradily holiny a možná bude ještě hůř.

Ilustrační foto
15. dubna 2019 - 11:00

Stát věří, že se cílenými zásahy podaří dostat kůrovce pod kontrolu. Někteří vědci se domnívají, že zásahy nepomohou. Na nelichotivý stav vysočinských lesů v dopise hejtmanovi kraje Jiřímu Běhounkovi (za ČSSD) reagoval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Odpověděl tak na hejtmanův dopis, který ministrovi popsal alarmující situaci v lesích regionu a navrhl řešení spolu s 19 konkrétními požadavky na pomoc od státu.

Ministr upozornil, že Vysočina je oblastí, ve které dochází meziročně k největšímu nárůstu kůrovcových těžeb. „Je bohužel zřejmé, že na území vašeho kraje dochází k eskalaci kůrovcové kalamity v míře srovnatelné s nejhůře postiženou oblastí severní Moravy a Slezska,“ napsal mimo jiné.

Na konci března prezident republiky podepsal novelu lesního zákona. Na základě zmíněné novely bude moci ministerstvo zemědělství přijímat mimořádná opatření ohledně těžby dřeva a opětovného zalesňování.


Vlastníci lesů budou třeba moci na základě mimořádných opatření odložit protikůrovcová opatření v místech, která již nelze zachránit. A těžbu soustředit tam, kde by případný zásah ještě dosáhl zlepšení stavu. Tím pádem by se rovněž nemusely těžit suché stromy, ze kterých již kůrovec vylétl.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)