Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Připravují se ministerské dotace na opravu nejen hřbitovů

Připravují se ministerské dotace na opravu nejen hřbitovů

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo dlouho očekávanou výzvu k předkládání žádostí o dotaci na obnovu drobných sakrálních staveb a hřbitovů.

Ilustrační foto
12. ledna 2019 - 11:00

Tato dotace je určena pro obce do 3000 obyvatel a je poskytována až do výše 70 % skutečně vynaložených uznatelných nákladů akce. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Dolní limit dotace na jednu akci činí 50 tis. Kč, horní limit pak 500 tis. Kč. Uzávěrka příjmu žádostí je 28. února 2019 ve 12 hodin.
 
Podrobnosti k čerpání dotací na obnovu drobných sakrálních staveb a hřbitovů jsou uvedeny v Zásadách podprogramu, které jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj
 
Další možností finanční podpory opravy hřbitova (nebo i hrobek a náhrobků), je dotační program Ministerstva kultury – Havarijní program, lze ho však využít jen na objekty, které jsou kulturní památkou. Minimální výše dotace je 120 tis. Kč a je vyžadována minimálně 20% finanční spoluúčast.

Návrhy na zařazení akce do programu jsou přijímány do 31. ledna 2019 na místně příslušných územních odborných pracovištích Národního památkového ústavu.


Čerpat dotace na opravu hřbitovů bude možné i z programu Ministerstva zemědělství - Údržba a obnova kulturních a venkovských prvků. Dotace je určena nejen na opravu hřbitovů a hřbitovních zdí, ale lze ji využít i na opravu kapliček, zvoniček, křížových cest, božích muk apod. Primárně je dotace určena pro obce do 2000 obyvatel a její výše je v rozmezí 15 000 – 200 000 Kč.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)