Svátek má: Nora

Regiony

Velikost textu:

Přáním Honzy z Brtnice je soběstačnost. Přišel o obě nohy

Přáním Honzy z Brtnice je soběstačnost. Přišel o obě nohy

Za přičinění mnoha lidí i peněz, které se vybírají ve sbírce, přestavují rodiče Plevovi domek v centru Brtnice. Pro svého 25letého syna Honzu, který přišel při úraze k vícero zraněním a o obě nohy. Ten jako zázrakem přežil.

Honza neztrácí optimismus.
25. května 2020 - 11:00

Po téměř roce se Honza z nemocnice vrátil domů. Čekají ho rehabilitace; ale Rehabilitační ústav v Kladrubech, kam již nastoupil, po měsíci opustil. Začal ho totiž „zlobit“ jeden šroub v ruce a musel do Brna na operaci. Potom do všech plánů zasáhl koronavir. Honza tak od půli března čeká, kdy bude moci do Kladrub opět nastoupit.
 
Doma nás vítá na invalidním vozíku, ale s úsměvem. A pak v rozhovoru dá jednoznačně najevo, co je jeho přání - soběstačnost. A v budoucnu protézy, aby mohl i chodit…Vzpomene si ještě na ten osudný den 9. července loňského roku? „Občas ano, ale už to nezměním, tak se snažím jít dál,“ říká. Ten den si šel nasbírat hrách na pole, které se zrovna sklízelo. Na jeho kraji ve vysoké trávě jej zachytila sekačka.

Lékaři mu moc šancí nedávali, ale Honza všechny překvapil. Přežil, i když přišel o obě nohy. Těžce pochroumanou pravou ruku mu zkusili zachránit. Když se jim to oproti všem prognózám podařilo, říkali, že bude zázrak, když ji zdvihne k ústům. Po pěti měsících ve fixatéru to tak také vypadalo. Jak to dopadlo? Honza poctivě cvičil a nyní se pravou rukou podrbe i na hlavě.

Sbírka pro Honzu z Brtnice. Úraz ho připravil o obě nohy

Po všech strádáních je konečně doma. „Těšil jsem se hodně. Až uvidím rodiče, nebo jak pokračují práce na přestavbě.“ V domku se mění opravdu takřka vše. Bezbariérové úpravy, nová koupelna uzpůsobená Honzíkově vozíku, toaleta, elektrická plošina, kterou lze sjet do garáže a odtud jet ven z domu… Kvůli ní si musel táta Richard dílnu přesunout do jiné menší místnosti.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)