Svátek má: Blanka

Regiony

Velikost textu:

Práce nad hlavu. Krematorium jede už na dvě směny

Práce nad hlavu. Krematorium jede už na dvě směny

Krematoria v celé republice jsou přeplněna nebožtíky. Může za to v posledních měsících zvýšená úmrtnost lidí v souvislosti s onemocněním covid-19.

Ilustrační foto
16. listopadu 2020 - 11:00

S problémy se potýká od října také jihlavské krematorium v Lesnově. Krematorium provozují Služby města Jihlavy (SMJ). Podle jejich mluvčího Martina Málka mají v Lesnově běžně za měsíc 150 – 170 kremací.

V souvislosti s koronavirem však počty kremací za měsíc rapidně narostly. „Za říjen jsme měli již 218 kremací a za prvních pět listopadových pracovních dní jsme měli již 105 žehů,“ informoval mluvčí.

Dle Málka je přibližně 50 – 60 % zesnulých pozitivních na covid-19. Právě u těchto osob platí některá speciální opatření.

„Jejich těla jsou k nám dopravována hermeticky uzavřená v dvoustěnném vaku, v němž jsou uloženi do rakve,“ vysvětlil Málek. Z tohoto důvodu není možné tělo nebožtíka před kremací v rakvi veřejně vystavit. Dle něho muselo krematorium kvůli zvýšenému počtu žehů přejít z jednosměnného na dvousměnný provoz.Navíc mají zcela zaplněné úložné prostory. Těmi jsou chladicí komory s kapacitou do 50 těl a mrazicí komora. „Zatím stíháme žehy v termínu. Pokud však bude počet zesnulých v souvislosti s covid-19 narůstat, mohli bychom se dostat i na 300 žehů měsíčně,“ podotkl mluvčí.

I to by podle něho bylo pro jihlavské krematorium zvládnutelné. Nastínil, že by byla možnost například přejít na třísměnný provoz, spalovat o víkendech a svátcích i postavit náhradní úložné prostory. Kvůli možnému nárůstů žehů však odmítli žádost o výpomoc z táborského krematoria, které spalovat nestíhá.


Opatření vlády se projevují také na smutečních obřadech. Těch se může zúčastnit maximálně deset osob včetně obřadníka. Účastníci obřadu musí mít nasazené roušky, dodržovat rozestupy, nesmí si podávat ruce, objímat se ani líbat.

Mnozí pozůstalí nemají zájem v této omezené podobě se smutečních obřadů účastnit. „Někteří lidé se i bojí. Z deseti žehů jich máme průměrně šest bez obřadu a čtyři s obřadem,“ dodal mluvčí SMJ Málek.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)