Svátek má: Čeněk

Regiony

Velikost textu:

Pozor, sysel! Na kolonii syslů u Mohelna upozorňují značky

Pozor, sysel! Na kolonii syslů u Mohelna upozorňují značky

Na početnou syslí kolonii u Mohelna opět poukazují speciální dopravní značky. Loňský monitoring prokázal minimálně dvanáct úhynů zvířat po střetu s automobilem.

Nová dopravní značka na Mohelnu
10. května 2019 - 11:00

Při celkovém odhadu 70 jedinců v kolonii je zjištěné množství úhynů bohužel významné. Navíc je třeba počítat s tím, že i při podrobnějším soustavném monitoringu, může skutečné množství úhynů být i několikrát vyšší.

"Navíc uhynulá zvířata často poslouží jiným druhům za potravu nebo mohou být rozježděna tak, že již není možné zbytky, zejména menších mláďat, dohledat,“ popisuje pro Novinkyvysocina.cz smutný stav Martin Hyský, radní pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Ochrana syslí kolonie bude proto Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR letos v polovině květně posílena i zpomalovacími polštáři.
 
Čtyři pruhy zpomalovacích polštářů budou nainstalovány na přilehlé komunikaci k Mohelenské hadcové stepi a budou zpomalovat projíždějící automobily, ty jsou už nyní upozorňovány na chráněné hlodavce pomocí speciální dopravní značky – Pozor sysel.Na stometrovém úseku účelové komunikace mezi Mohelnem a stejnojmennou vodní nádrží jsou znovu instalovány dvě dopravní značky v době od května do září, kdy jsou sysli velice aktivní a při migraci za potravou je ohrožují projíždějící vozidla.

Ještě v roce 2000 bylo na Mohelně zjištěno přibližně 20 jedinců, v roce 2016 už jich ochránci přírody napočítali téměř 100. Kriticky ohrožený sysel preferuje stepní lokality, potřebuje krátkou trávu, která mu zajistí dobrý rozhled.

"Mohelenská hadcová step a její ochranné pásmo představuje při pravidelném a pečlivém kosení ideální biotop. Častými náhradními biotopy proto bývají hlavně letiště nebo golfová hřiště,“ říká Jana Nováková z krajského odboru životního prostředí a zemědělství.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)