Svátek má: Martina

Regiony

Velikost textu:

Pozdrav z Čech. Betlém z Vysočiny bude na výstavě v Římě

Pozdrav z Čech. Betlém z Vysočiny bude na výstavě v Římě

Ačkoliv je léto a prázdniny, přípravy na vánoční výstavy jsou už v plném proudu. Nejinak je tomu u mezinárodní výstavy betlémů „100 PRESEPI“, která se pravidelně koná v době adventní v Římě.

Betlém Josefa Macholána
10. srpna 2017 - 11:00

Letos se uskuteční již 42. ročník. „Bohaté sbírky Kraje Vysočina bude reprezentovat Betlém pod hradem od Josefa Macholána. Tento betlém, který dosahuje výšky dospělé osoby, neboť měří 175 centimetrů, do Itálie dovezou zástupci Muzea Vysočiny Třebíč,“ uvedla pro Novinkyvysocina.cz Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
 
Nyní ještě zbývá vyřídit povolení Ministerstva kultury České republiky k vývozu sbírkového předmětu do zahraničí, aby mohl být již po patnácté na římské výstavě k vidění betlém z Vysočiny, konkrétně ze sbírky spravované Muzeem Vysočiny Třebíč.

Cestu k betlému budou moci děti zažít v Horáckém divadle

Betlém pod hradem je vyroben ze dřeva a plátna. Na šířku měří 80 centimetrů a hloubku má 55 centimetrů. Datován je rokem 2005. Jeho autor, architekt a designér Josef Macholán (1932-2007), pracoval v nábytkářském oboru jako návrhář. Spolu s průmyslovým designem se věnoval též umělecké tvorbě.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)