Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Policii na Vysočině zaměstnávají hlavně útěkáři z ústavů

Policii na Vysočině zaměstnávají hlavně útěkáři z ústavů

Za posledních pět let museli strážci zákona na Vysočině vyhlásit pátrání po téměř dvou tisícovkách dětí (1917). Napříč krajem se tak ročně v průměru ztratí bezmála čtyři stovky (383) těch, kteří ještě nemají občanku.

Ilustrační foto
10. června 2019 - 11:01

Alarmující statistiku ale mírní fakt, že skoro 85 procent ze všech policisty hledaných dětí je na útěku. „Byla jim nařízena ústavní výchova nebo uprchly z azylového zařízení,“ vysvětluje k tomu mluvčí krajské police Dana Čírtková.

Aktuálně se strážci zákona shánějí zatím marně po třech desítkách dětí. Všechny mají jedno společné. Jsou na útěku z výchovného ústavu.

Ředitelé výchovných ústavů na Vysočině dostali podle informací JL přísný zákaz se na toto téma do médií vyjadřovat.

Například v průběhu loňského roku ale policisté pátrali po dívce (14), která neuprchla z ústavu, ale od rodičů. Ti také její zmizení nahlásili. Motivem ke zmizení měl zřejmě být neúspěch ve škole.


Strážci zákona při pátrání po ní zjistili, že pohřešovaná navazuje kontakty přes  Facebook a sjednává si fyzické schůzky. „S ohledem na zjištěné skutečnosti bylo pátrání změněno na pátrání po ,dítěti v ohrožení’,“ vrací se k případu vrchní komisařka krajského oddělení obecné kriminality Jana Láterová.


Rozjelo se kvůli tomu rozsáhlé pátrání s využitím mezinárodní policejní spolupráce. Policisté zjistili, že je na útěku s jinou dívkou z cizí země. „Zjistili jsme, zda nevylučují společné sebepoškozování, případně pokus o sebevraždu,“ prozrazuje zpětně komisařka s tím, že nakonec obě dívky strážci zákona v pořádku našli během dvou dnů na Vysočině.

Konec pátrání ale mohl podle policistů nastat mnohem dřív. A to kdyby dospělí „kamarádi“ pohřešované nezapírali informace, kterými v té době disponovali.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)