Svátek má: Kamila

Regiony

Velikost textu:

Policie Vysočina: Bouraly už tři desítky cyklistů

Policie Vysočina: Bouraly už tři desítky cyklistů

Policisté zveřejnili statistiku dopravní nehodovosti na Vysočině s účastí cyklisty. Z čísel jde mráz po zádech.

Ilustrační foto
23. června 2019 - 11:00

Vyplývá z nich totiž, že za prvních pět měsíců letošního roku bouralo už celkem 29 kolařů. Jeden karambol cyklista nepřežil, dalších 26 cyklistů skončilo s lehkým zraněním a pouze dva vyvázli takzvaně bez jediného škrábance na těle. I na základě aktuální statistiky krajský mluvčí policie Martin Hron podotýká, že bezpečnost cyklistů na silnicích patří mezi priority strážců zákona. 

„V letošním roce budou pokračovat nejrůznější dopravně bezpečnostní akce zaměřené na viditelnost a bezpečnost účastníků silničního provozu,“ připomíná. Cyklisté, kteří ale na silnicích v kraji budou porušovat zákon, musí počítat s příslušnými finančními sankcemi.

Zatím k jediné tragické nehodě s účastí cyklisty došlo na konci května kolem půl druhé odpoledne v ulici Jihlavská ve Žďáře nad Sázavou. Kolař (19) jel na bicyklu v ulici Chelčického směrem ke křižovatce a nedal přednost v jízdě řidiči (32) náklaďáku a došlo k jejich střetu.  


„Došlo k těžkému zranění cyklisty, který byl transportován leteckou záchrannou službou do nemocnice, kde následkům zranění podlehl,“ vysvětlil Hron. U řidiče náklaďáku provedli policisté dechovou zkoušku s negativním výsledkem, u cyklisty nařídili odběr biologického materiálu.

Při dopravních kontrolách nebo při šetření nehod se policisté podle Hrona také setkávají s cyklisty, kteří jsou pod vlivem alkoholu.  „Zřejmě si neuvědomují, že cyklista je řidič nemotorového vozidla, které nesmí řídit pod vlivem alkoholu. Za tento přestupek mu může být uložena ve správním řízení pokuta až do výše 50.000 korun,“ vypočítal závěrem Hron.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)