Svátek má: Horymír

Regiony

Velikost textu:

Policie: Nejvíc trestné činnosti páchají recidivisté

Policie: Nejvíc trestné činnosti páchají recidivisté

Kriminalita na Vysočině oproti loňsku stoupla o necelých pět procent. Bilance odhalila i detailní statistiky z jednotlivých oblastí  páchané trestné činnosti.

Ilustrační foto
4. února 2020 - 11:00

Z čísel je patrné, že Vysočinu nejvíc trápí pachatelé – recidivisté. Ti totiž mají na svědomí hned 36 procent ze všech spáchaných trestných činů na Vysočině. Policisté přiznávají, že jde o velký problém. „V případě majetkové trestné činnosti je trestná činnost recidivistů dokonce na 51 procentech,“ komentoval dosažené výsledky Pavel Peňáz, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování.

V oblasti násilné trestné činnosti mají recidivisté na svědomí 30 procent případů a na drogové kriminalitě se recidivisté podílejí 41 procenty. Jde o statistické údaje vyplývající ze všech objasněných případů. Jak to loni statisticky dopadlo v jednotlivých oblastech sledované kriminality?
 
Na Vysočině se loni mírně snížil (o sedm případů) počet trestných činů v oblasti násilné kriminality, což představuje pokles o 1,3 procenta. Loni v našem kraji  policisté vyšetřovali 523 případů, z nichž se jich 409 podařilo objasnit, což představuje objasněnost přesahující 78 procent. Loni dodatečně policisté objasnili dalších 46 násilných trestných činů spáchaných v předchozím roce.

Recidivní lupiči dopadeni. Mladíkům je teprve dvacet
 
Za pozitivní jev lze považovat výrazný – více než 21% pokles nápadu trestných činů loupeže. Loni  na Vysočině policisté vyšetřovali 22 případů, což bylo o šest méně než v předchozím roce. Celkem 14 případů loupeží se podařilo objasnit, což představuje objasněnost ve výši 63,6 procenta. Loni se kriminalistům podařilo objasnit také čtyři loupeže, které se staly v roce 2018.

„Stejně tak letos začátkem roku jsme zadrželi skupinku nezletilých osob, které mají na svědomí několik loupežných přepadení, která se stala koncem roku v Jihlavě,“ doplnil Peňáz s tím, že s ohledem na věk pachatelů nelze k případům sdělit žádné bližší informace.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)