Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Policie na Vysočině opět líčí na opilé myslivce na honech

Policie na Vysočině opět líčí na opilé myslivce na honech

Pokuta v řádu několika tisíc korun, správní řízení nebo taky trestný čin. Takové sankce hrozí myslivcům, pokud by na hon chtěli vyrazit pod vlivem alkoholu nebo mimo jiné třeba neměli v pořádku zbraň.

Ilustrační foto
24. listopadu 2021 - 11:00

Sezona honů je v plném proudu, a tak i policisté prakticky víkend co víkend vyráží do terénu napříč Vysočinou, aby myslivce před tím, než nabijí flinty ostrými, zkontrolovali.

V sobotu se krajští policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál vydali na hon do Kozlova nedaleko Jihlavy. Kontrolou na alkohol prošlo 35 myslivců. „Nezjistili jsme žádná pochybení. Všichni myslivci se také podrobili dechové zkoušce a ve všech případech byl výsledek negativní,“ konstatovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Dodala, že dohled nad konáním mysliveckých honů budou policisté stejně jako v předchozích letech provádět až do konce letošního roku. Loni byla ale situace specifická, protože kvůli nepříznivému vývoji koronavirové situace bylo honů poskrovnu. Policisté proto vyjeli jen na osm honů.

Při nich zkontrolovali 139 osob a totožný počet zbraní. I tehdy se všechny kontroly obešly bez zjištěných přestupků. „I když se loni konalo na Vysočině výrazně méně honů, přesto policisté prověřovali okolnosti dvou střelných poranění,“ uvedla mluvčí krajských policistů.

Došlo k nim při naháňce na divočáky v říjnu u Brtnice na Jihlavsku a při prosincovém honu u Dalešic na Třebíčsku. Alkohol v krvi u účastníka honu policisté zjistili naposledy v prosinci 2017 na Havlíčkobrodsku.


Dechová zkouška u tehdy čtyřicetiletého myslivce vykázala pozitivní výsledek – 0,3 promile. Policisté muži zadrželi zbraň a uložili pokutu.

V průběhu letošních podzimních kontrol v kraji provedli policisté do 7. listopadu podle Čírtkové kontrolu na 22 honech, kde zkontrolovali celkem 381 osob a 381 zbraní. Při kontrolách se zaměřují na kontrolu dokladů a fyzickou prohlídku zbraně.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihkavské listy)