Svátek má: Ilona

Regiony

Velikost textu:

Podzimní hity číslo jedna: Sázení česneku a ovocných stromků

Podzimní hity číslo jedna: Sázení česneku a ovocných stromků

Správný zahradník na podzim rozhodně nespí. Právě podzim je tou pravou dobou, kdy by měl být na zahradě pořádný šrumec.

Ilustrační foto
21. října 2019 - 11:00

Dosévají se trávníky, shrabuje listí, hnojí se…, ale hlavně sází se stromky a česnek. To pravé bohatství, které právě české zahrady mají. Česnekové sadby je nepřeberné množství. V jihlavské semenářské prodejně nejvíc letí české paličáky Dukát a Unikát, a jejich francouzští kolegové Therador a Germidour.

Základem pro dobrou úrodu je vždy kvalitní certifikovaná sadba. „Státní rostlinolékařská správa vydává certifikát osvědčující, o jakou odrůdu česneku jde, uvádí název, zemi původu, číslo partie, rok, kdy byla sadba nabalena…,“ vysvětluje vedoucí prodejny Kristýna Latzková.

Jakou odrůdu ale vyberete, je čistě na vašem vkusu. Nevybírejte podle pálivosti – každý správný a dobrý česnek prostě pálit musí. Se sázením počkejte až do doby těsně před zámrazem. Čím později česnek zasadíte, tím lépe. Je proto dobré hlídat teploty, a až když jde delší dobu teplota k nule, tak teprve potom sázejte. „Stroužky certifikované sadby doporučuji před výsadbou preventivně namořit proti houbovým chorobám a proti háďátkům. Ošetřené stroužky nechte oschnout a ihned sázejte,“ upozorňuje K. Latzková.


Podzimním tématem číslo dvě je sázení ovocných stromků. Jestliže byste chtěli na své zahradě rozšířit svůj sad, volte před jarem raději právě podzimní období. Oba termíny jsou v pořádku, ale jednodušší je podzim – je větší výběr, více vlhko a není třeba tolik zalévat.

Při sázení stromků je nutné držet se osvědčených postupů. „Obecně je známo, že těsně před výsadbou se připraví jáma, která se nechá vyvětrat a třeba až druhý, třetí den můžeme sázet,“ vysvětluje K. Latzková. Před sázením je vhodné ostříhat u stromku polámané kořínky. Když ho zasadíme, opatříme jej podpůrným kůlem a dostatečně zalijeme. Co se hnojení týká, je dobré využít hnojivo na ovocné stromky či kravský hnůj.


(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)