Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Pod Křemešníkem vyroste nový bukový les. Školáci už sázeli

Pod Křemešníkem vyroste nový bukový les. Školáci už sázeli

Dvacítka dětí z celé Vysočiny pod Křemešníkem na Pelhřimovsku zasadila první mladé buky jako základ nového bukového pásu v lesích Městské správy lesů Pelhřimov.

Školáci při sázení stromků
9. června 2019 - 11:00

Dvouleté odolné a pro tuto dobu k výsadbě speciálně připravené sazenice nemohly být s ohledem na náročný terén sázeny strojově, a tak pomohly děti.

Pod dohledem lesníka Martina Kodeše a Jany Fialové, radní Kraje Vysočina si děti nejen stromy zasázely, ale také pojmenovaly. Jen kousek pod 765 metrů vysokým Křemešníkem tak poroste základ nového zdravého lesa opatřený adresnými sazenicemi.
 
Zkušený lesní dělník zasadí jeden stromek v průměru pod dvě minuty, ti nejzkušenější a nejzručnější za směnu zasází více než 700 stromků.

„Naším cílem bylo dětem ukázat, jak se zalesňuje v těžších podmínkách – tedy čistě ručně. Každý malý brigádník musel nejdříve hloubit, následně sázet a také správně udusávat svůj strom,“ popsala Eva Horná z krajského odboru životního prostředí a zemědělství s tím, že děti měly možnost vidět i druhou stranu životního cyklu stromů, tedy manipulaci s už pokácenými kmeny.


„Sázet nový les pod Křemešník přijely děti, které se před měsícem nejlépe umístily v krajské zemědělské soutěži. Jako odměnu jim Kraj Vysočina věnoval poznávací dvoudenní výlet např. na Školní statek v Humpolci, výšlap na zříceninu hradu Orlík a prohlídku Národního zemědělského muzea Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Sázení nového lesa byl takový malý experiment, pro který jsme chtěli děti nadchnout – a podařilo se. Výsledek uvidíme za pár let,“ uzavřela radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)