Svátek má: Markéta

Regiony

Velikost textu:

Počet vykoupených čelistí prasete divokého letos klesl

Počet vykoupených čelistí prasete divokého letos klesl

Výkup spodních čelistí selat a bachyní prasete divokého, který organizuje už sedmým rokem Kraj Vysočina už druhým rokem mírně klesl.

Ilustrační foto
2. listopadu 2019 - 11:00

Důvodem může být i fakt, že stavy prasat divokých ve volné přírodě podle dvou posledních sčítání stagnují. Novinkyvysocina.cz o tom informuje tiskový odbor Kraje Vysočina.

K regulaci počtů černé zvěře přistoupil Kraj Vysočina kvůli rostoucím škodám na zemědělských pozemcích a na nich rostoucích plodinách.

Trvá i nebezpečí přenosu nákazy např. klasického moru prasat na umělé resp. domácí chovy prasat, stále i přenos nákazy afrického moru. Na regulaci stavu černé zvěře vyčlenil Kraj Vysočina od roku 2013 už téměř tři milióny korun.
 

Kraj Vysočina vykupoval od myslivců spodní čelisti selat i bachyní ulovených od 1. listopadu 2018 do 31. září 2019.  Za spodní čelist uloveného selete nebo bachyně kraj vyplatí 350 až 500 korun.

V rozpočtu Kraje Vysočina na rok 2019 je k výplatě za dodané čelisti připraveno 750 tisíc korun, stejná částka bude rozhodnutím Rady Kraje Vysočina vyhrazena v příslušné kapitole krajského rozpočtu i pro příští rok.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)