Svátek má: Roman

Regiony

Velikost textu:

Pivovar Bernard: Obyvatele Humpolce nijak obtěžovat nebudeme

Pivovar Bernard: Obyvatele Humpolce nijak obtěžovat nebudeme

Požadavek změny územního plánu pivovaru Bernard v Humpolci poněkud znepokojil tamní občany. Obávají se, že další rozšíření výroby by mohlo narušovat jejich životy.

Stanislav Bernard
29. listopadu 2019 - 11:00

Právě proto v minulých dnech pozval pivovar občany na společnosu besedu, aby vysvětlil důvody rozšíření dosavadní zastavěné plochy, jemuž zatím není příliš nakloněno ani vedení města. Úvodem pivovar na besedě uvedl, že dosud hospodaří na jednohektarovém pozemku. Ten hodlá rozšířit o pouhých 700m2, na nichž chce postavit kvasné tanky a ležácký sklep. V původní žádosti se jednalo o 1700 m2, které zasahovaly do urbanistické zóny rodiných domků, od toho pivovar ustoupil.

Jak vrcholový management přítomným občanům vysvětlil, tato plocha ve skutečnosti představuje jeden rodinný domek se zahrádkou. Tím skončí rozšíření uvažované výstavby pivovaru a další by měla být už jenom na zelené ploše za městem Humpolec, kde pivovar již pozemky koupil. Tolik k územnímu plánu.

Jinými slovy, pivovar se tak nechce rozšiřovat do středu města a uvažovaná plocha je jeho jediné, poslední rozšíření. Podle managementu rozšíření nijak nebude narušovat vzhled blízkého okolí. Občany města ujistil, že výroba v novém uvažovaném prostoru nijak nezvýší hluk či prašnost v daném prostředí. Ve výsledku se tak jedná o rozšíření výrobních kapacit, aby pivo mohlo dostatečně dlouho zrát.

Obavy obyvatel Humpolce pramení i z možného většího zatížení dopravy. Podle managementu listopadové měření intenzity v okolí pivovaru představují největší frekvenci především osobní vozidla. Pouhá tři procenta tvoří nákladní vozidla včetně autobusové přepravy. Pro samotný pivovar představuje jeho vlastní nákladní doprava pouhou jednu pětinu zátěže, včetně zásobování nejen nezbytných surovin pro výrobu piva.

Matematicky vyjádřeno, celodenní provoz kolem pivovaru čítá zhruba 5 tisíc vozidel. Z toho je pouhých 30 vozidel směřujících do areálu pivovaru. A další poznatek - měření úrovně hluku provozu osobních vozidel na dlážděné vozovce v blízkosti pivovaru je zcela srovnatelné s hlukem nákladních vozidel. Zde ještě pivovar plní slib, že jeho auta jezdí pouze rychlostí do 40 km/hod., právě pro snížení hlučnosti.


Slova se na besedě s obyvateli Humpolce ujal i majitel pivovaru Stanislav Bernard. Ujistil občany, třeba i písemným slibem, že obava s postupného rozšiřování pivovaru je zcela lichá a především nesmyslná. Proto platí oněch kýžených 700 m2 a dál nic. Jak Stanislav Bernard podotkl, management chce naslouchat občanům města, řešit jejich připomínky a proto zřizuje Návštěvní centrum, jehož autorem myšlenky a realizace je on sám.


Otevření centra je plánováno na jaro roku 2021. Mělo by sloužit nejen obyvatelům Humpolce, ale i lidem z blízkého okolí. Co je podle Stanislava Bernarda důležité, je přesvědčení, že Návštěvní centrum střed města oživí, když je současný trend v jiných městech zcela opačný. Jako bonus by mělo Návštěvní centrum v příslušném patře dát i možnost prostřednictvím 3D pohledu nahlédnout do tajů výroby piva. Pamatuje se i na výstavbu kinosálu pro 65 osob. Vznikne možnost s širokou možností vzdělávacích projektů a přednášek. Většina přítomných besedu hodnotila jako velmi přínosnou s tím, že se dosavadní dohady a domněnky v mnohém vysvětlily.
(pšt, novinkyvysocina.cz)