Svátek má: Laura

Regiony

Velikost textu:

„Pětadvacítka“ nám nepokryla ani nájemné, říká podnikatelka

„Pětadvacítka“ nám nepokryla ani nájemné, říká podnikatelka

Během nouzového stavu nebyly uzavřeny jen klasické kavárny a restaurace, ale také dětské herničky či kavárny pro rodiče s dětmi.

Dětský koutek.
19. května 2020 - 11:00

Jak přežily situaci majitelky jednoho takového podniku v Jihlavě celou situaci? Přiznávají, že okamžité uzavření bylo šokem. Měly nakoupené zásoby na víkend a najednou nic. „Je to náročná doba plná nejistot pro nás všechny,“ říká jedna z majitelek Iveta Kočí. Kavárnu provozuje spolu s kamarádkou Šárkou a navzájem jsou si oporou.

Iveta si osobně myslí, že opatření byla včasná a správná. „Nikdo nemohl vědět, jak se virus bude chovat a jak se situace u nás bude vyvíjet. Avšak rozvolňování opatření by mohlo být rychlejší,“ říká svůj názor majitelka.

Po dobu, kdy byla dětská kavárna zavřená, využily obě ženy čas k důkladné sanitaci před znovuotevřením. „Po otevření bude samozřejmě k dispozici návštěvníkům dezinfekce a i každodenní úklid prostor bude ještě intenzivnější, než kdy před tím. Především plocha dětského koutku,“ popisuje opatření Kočí.


I jim se však zastesklo po komunikaci se zákazníky a tak našly alternativu a pustily se alespoň občas do prodeje ´přes okénko´, ani ten však ale těžkou finanční situaci, která se týká stále více podniků, nijak nespasil.
„Je to pro nás velmi náročné.

Obchodní pasáž, kde sídlíme, je v soukromém vlastnictví a majitelé nám odmítli jakékoliv snížení nájmu. Částečně nám pomohl příspěvek z programu ´Pětadvacítka´, ale ani ten nepokryl celé nájemné,“ popisuje situaci Kočí. Jak sama říká, vyčerpaly už veškeré finanční rezervy a nyní budou začínat od nuly.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)